Problem? Vi har ikke noget problem.

Kvinder i ledelse er et af de tre største ligestillingsproblemer globalt. Mærkeligt nok også i Danmark.

Foto: Women Deliver..

04.06.2019

CSR.dk

Verden største ligestillingskonference er i disse dage i fuldt sving i Vancouver, Canada. Women Deliver, som konferencen hedder, fokuserer på kvinders vilkår og fremtid i hele verden.

Læs også: Ligestilling – nu på vej i rummet

Det danske islæt i konferencen er til at tage og føle på, for konferencen og forening bags direktør er Katja Iversen, der for nylig fik plads på det amerikansk-globale netværk Apoliticals årlige top 20 over de personer i verden med mest indflydelse på kønsligestillingen globalt. Det skriver alt.dk. 

Ifølge Katja Iversen er de tre største globale udfordringer for kønsligestilling: retten til at bestemme over egen krop, arbejdsfordelingen i hjemmet og kvinder i ledelse. Om kvinder i ledelse siger hun:

”Det går fremad i verden, men det går for langsomt, og i Danmark går det tilbage. Det er vigtigt at løse, fordi det perspektiv, man har som pige og kvinde, kommer ikke med, når det er den samme slags, der sidder ved beslutningsbordet. Det er virksomhederne ved at vågne op og indse. Man er nødt til at få mere diversitet i ledelse, ikke kun i forhold til kvinder og mænd, men også i forhold til etnicitet, race og alder. Man ved, at beslutninger bliver bedre, når der er flere perspektiver.” ligestilling

Kigger man direkte ned i den danske virkelighed er der ét problem, som overskygger de øvrige.

”Hvis vi taler om Danmark, så har man et overskyggende problem: At man ikke tror, man har et problem. For når man ikke har noget problem, så behøver man ikke gøre noget ved det,” siger Katja Iversen.

Hun henviser til Boston Consulting Groups rapport fra 2019, Wake up Denmark!. Den kortlægger diversitet i Danmark og viser f.eks, at tre procent af danske mænd synes, at Danmark har et problem med forudindtagede holdninger i forhold til køn.

Women Deliver-konferencen

  • 8.500 mennesker deltagere og 100.000 der følger med via dette link.
  • På konferencen deltager repræsentanter fra blandt andet FN-organisationer, regeringsledere, ministre og aktivister. Kronprinsesse Mary kommer også og holder en tale.
  • Women Deliver debuterede som en global konference i 2007.
  • Konferencen blev sidst afholdt i København for fire år siden.

Det stemmer dog ikke overens med, at Danmark er nummer 95 ud af 149 lande i forhold til kvinder i ledelse. En liste Danmark var nummer 53 på i 2006.

”Vi ligger rigtig skidt i forhold til de lande, vi sammenligner os med. Vi slår det bare hen. Vi kunne gøre det meget bedre, og vi BØR gøre det meget bedre. Ligestilling handler jo ikke kun om kvinder. Ligestilling er godt for både kvinder og mænd. Det viser alle studier. Det er ikke et kvindeproblem, det er et samfundsproblem,” siger Katja Iversen.

Hun forklarer yderligere, at mange mænd også vinder ved ligestilling, fordi de etablerede forventninger til mænd skaber nogle dårlige statistikker. Mænd har det dårligste helbred. Det er oftest mænd, der begår selvmord. Der er også mange mænd, der skal leve op til en rolle, som de ikke selv har puttet sig selv i.

Læs også: Løfter skal sætte ligestilling på den politiske dagsorden

”Hvis vi fik mere diversitet og et ligestillet samfund, så kunne vi alle sammen vinde,” siger hun.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

17.09.2026Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense