Problem? Vi har ikke noget problem.

Kvinder i ledelse er et af de tre største ligestillingsproblemer globalt. Mærkeligt nok også i Danmark.

Foto: Women Deliver..

04.06.2019

CSR.dk

Verden største ligestillingskonference er i disse dage i fuldt sving i Vancouver, Canada. Women Deliver, som konferencen hedder, fokuserer på kvinders vilkår og fremtid i hele verden.

Læs også: Ligestilling – nu på vej i rummet

Det danske islæt i konferencen er til at tage og føle på, for konferencen og forening bags direktør er Katja Iversen, der for nylig fik plads på det amerikansk-globale netværk Apoliticals årlige top 20 over de personer i verden med mest indflydelse på kønsligestillingen globalt. Det skriver alt.dk. 

Ifølge Katja Iversen er de tre største globale udfordringer for kønsligestilling: retten til at bestemme over egen krop, arbejdsfordelingen i hjemmet og kvinder i ledelse. Om kvinder i ledelse siger hun:

”Det går fremad i verden, men det går for langsomt, og i Danmark går det tilbage. Det er vigtigt at løse, fordi det perspektiv, man har som pige og kvinde, kommer ikke med, når det er den samme slags, der sidder ved beslutningsbordet. Det er virksomhederne ved at vågne op og indse. Man er nødt til at få mere diversitet i ledelse, ikke kun i forhold til kvinder og mænd, men også i forhold til etnicitet, race og alder. Man ved, at beslutninger bliver bedre, når der er flere perspektiver.” ligestilling

Kigger man direkte ned i den danske virkelighed er der ét problem, som overskygger de øvrige.

”Hvis vi taler om Danmark, så har man et overskyggende problem: At man ikke tror, man har et problem. For når man ikke har noget problem, så behøver man ikke gøre noget ved det,” siger Katja Iversen.

Hun henviser til Boston Consulting Groups rapport fra 2019, Wake up Denmark!. Den kortlægger diversitet i Danmark og viser f.eks, at tre procent af danske mænd synes, at Danmark har et problem med forudindtagede holdninger i forhold til køn.

Women Deliver-konferencen

  • 8.500 mennesker deltagere og 100.000 der følger med via dette link.
  • På konferencen deltager repræsentanter fra blandt andet FN-organisationer, regeringsledere, ministre og aktivister. Kronprinsesse Mary kommer også og holder en tale.
  • Women Deliver debuterede som en global konference i 2007.
  • Konferencen blev sidst afholdt i København for fire år siden.

Det stemmer dog ikke overens med, at Danmark er nummer 95 ud af 149 lande i forhold til kvinder i ledelse. En liste Danmark var nummer 53 på i 2006.

”Vi ligger rigtig skidt i forhold til de lande, vi sammenligner os med. Vi slår det bare hen. Vi kunne gøre det meget bedre, og vi BØR gøre det meget bedre. Ligestilling handler jo ikke kun om kvinder. Ligestilling er godt for både kvinder og mænd. Det viser alle studier. Det er ikke et kvindeproblem, det er et samfundsproblem,” siger Katja Iversen.

Hun forklarer yderligere, at mange mænd også vinder ved ligestilling, fordi de etablerede forventninger til mænd skaber nogle dårlige statistikker. Mænd har det dårligste helbred. Det er oftest mænd, der begår selvmord. Der er også mange mænd, der skal leve op til en rolle, som de ikke selv har puttet sig selv i.

Læs også: Løfter skal sætte ligestilling på den politiske dagsorden

”Hvis vi fik mere diversitet og et ligestillet samfund, så kunne vi alle sammen vinde,” siger hun.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.08.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

19.07.2026CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

CSR.dk

Den sociale bæredygtighed skal ud ad skyggen

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet er under udvikling

Comwell Hotels

Sponseret

Fra talenter til fremtidens ledere

Sex & Samfund

Sponseret

Ny undersøgelse: Danskerne er de dårligste i Norden til at bruge kondom

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online