Problem? Vi har ikke noget problem.

Kvinder i ledelse er et af de tre største ligestillingsproblemer globalt. Mærkeligt nok også i Danmark.

Foto: Women Deliver..

04.06.2019

CSR.dk

Verden største ligestillingskonference er i disse dage i fuldt sving i Vancouver, Canada. Women Deliver, som konferencen hedder, fokuserer på kvinders vilkår og fremtid i hele verden.

Læs også: Ligestilling – nu på vej i rummet

Det danske islæt i konferencen er til at tage og føle på, for konferencen og forening bags direktør er Katja Iversen, der for nylig fik plads på det amerikansk-globale netværk Apoliticals årlige top 20 over de personer i verden med mest indflydelse på kønsligestillingen globalt. Det skriver alt.dk. 

Ifølge Katja Iversen er de tre største globale udfordringer for kønsligestilling: retten til at bestemme over egen krop, arbejdsfordelingen i hjemmet og kvinder i ledelse. Om kvinder i ledelse siger hun:

”Det går fremad i verden, men det går for langsomt, og i Danmark går det tilbage. Det er vigtigt at løse, fordi det perspektiv, man har som pige og kvinde, kommer ikke med, når det er den samme slags, der sidder ved beslutningsbordet. Det er virksomhederne ved at vågne op og indse. Man er nødt til at få mere diversitet i ledelse, ikke kun i forhold til kvinder og mænd, men også i forhold til etnicitet, race og alder. Man ved, at beslutninger bliver bedre, når der er flere perspektiver.” ligestilling

Kigger man direkte ned i den danske virkelighed er der ét problem, som overskygger de øvrige.

”Hvis vi taler om Danmark, så har man et overskyggende problem: At man ikke tror, man har et problem. For når man ikke har noget problem, så behøver man ikke gøre noget ved det,” siger Katja Iversen.

Hun henviser til Boston Consulting Groups rapport fra 2019, Wake up Denmark!. Den kortlægger diversitet i Danmark og viser f.eks, at tre procent af danske mænd synes, at Danmark har et problem med forudindtagede holdninger i forhold til køn.

Women Deliver-konferencen

  • 8.500 mennesker deltagere og 100.000 der følger med via dette link.
  • På konferencen deltager repræsentanter fra blandt andet FN-organisationer, regeringsledere, ministre og aktivister. Kronprinsesse Mary kommer også og holder en tale.
  • Women Deliver debuterede som en global konference i 2007.
  • Konferencen blev sidst afholdt i København for fire år siden.

Det stemmer dog ikke overens med, at Danmark er nummer 95 ud af 149 lande i forhold til kvinder i ledelse. En liste Danmark var nummer 53 på i 2006.

”Vi ligger rigtig skidt i forhold til de lande, vi sammenligner os med. Vi slår det bare hen. Vi kunne gøre det meget bedre, og vi BØR gøre det meget bedre. Ligestilling handler jo ikke kun om kvinder. Ligestilling er godt for både kvinder og mænd. Det viser alle studier. Det er ikke et kvindeproblem, det er et samfundsproblem,” siger Katja Iversen.

Hun forklarer yderligere, at mange mænd også vinder ved ligestilling, fordi de etablerede forventninger til mænd skaber nogle dårlige statistikker. Mænd har det dårligste helbred. Det er oftest mænd, der begår selvmord. Der er også mange mænd, der skal leve op til en rolle, som de ikke selv har puttet sig selv i.

Læs også: Løfter skal sætte ligestilling på den politiske dagsorden

”Hvis vi fik mere diversitet og et ligestillet samfund, så kunne vi alle sammen vinde,” siger hun.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle