Trump med ultimatum til Europa: Drop diversitetsarbejdet

I breve fra den amerikanske præsident har flere store europæiske virksomheder fået besked på, at de skal droppe al arbejde med diversitet og inklusion for fortsat at kunne levere til den amerikanske stat.

Foto: X

01.04.2025

CSR.dk

En ny amerikansk handelspolitisk linje har vakt opsigt i Europa, efter at flere store virksomheder har modtaget breve fra amerikanske ambassader med krav om at stoppe al arbejde med diversitet, lighed og inklusion. 

Brevene udspringer af en strategi fra præsident Trumps administration, der siden januar har skærpet retorikken mod såkaldte DEI-initiativer. 

Leverandører til den amerikanske stat skal nu bekræfte, at deres virksomhed ikke opererer med initiativer, der eksplicit fremmer arbejde med diversitet, lighed og inklusion.

Ifølge Financial Times er brevene sendt til virksomheder i blandt andet Belgien, Frankrig og flere østeuropæiske lande. Ifølge B.T. har også danske virksomheder modtaget breve.

Erhvervskommentator Thomas Bernt Henriksen betegner det som et alvorligt nybrud, at en indenrigspolitisk dagsorden nu bliver ført ud i international handelspolitik. 

“USAs administration forsøger åbenlyst at intimidere europæiske virksomheder og at føre den amerikanske krig mod diversitet og inklusion videre i Europa,” siger han til Berlingske.

”En latterlig skræmmekampagne”

Brian Mikkelsen, administrerende direktør i Dansk Erhverv, kalder ifølge B.T. brevene en "latterlig skræmmekampagne" og understreger, at danske virksomheder ikke bør lade sig påvirke af sådanne krav. 

Han påpeger vigtigheden af, at virksomheder fortsat arbejder for diversitet og inklusion, da det både er en moralsk forpligtelse og en styrke for virksomhederne. Mikkelsen opfordrer desuden den danske regering til at tage sagen op og bruge de diplomatiske kanaler til at beskytte danske virksomheders interesser og værdier.​

Det er endnu uklart, hvordan de europæiske regeringer vil reagere på den nye linje, men ifølge Thomas Bernt Henriksen kan der allerede ses tegn på, at virksomheder er ved at justere deres kommunikation. 

Han peger på LEGO, som i sin nyeste årsrapport har fjernet næsten alle henvisninger til diversitet og inklusion. Hvor emnet tidligere var centralt i koncernens rapportering, nævnes det nu kun i forbindelse med lovpligtige oplysninger om kønsbalance.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J