Trump med ultimatum til Europa: Drop diversitetsarbejdet

I breve fra den amerikanske præsident har flere store europæiske virksomheder fået besked på, at de skal droppe al arbejde med diversitet og inklusion for fortsat at kunne levere til den amerikanske stat.

Foto: X

01.04.2025

CSR.dk

En ny amerikansk handelspolitisk linje har vakt opsigt i Europa, efter at flere store virksomheder har modtaget breve fra amerikanske ambassader med krav om at stoppe al arbejde med diversitet, lighed og inklusion. 

Brevene udspringer af en strategi fra præsident Trumps administration, der siden januar har skærpet retorikken mod såkaldte DEI-initiativer. 

Leverandører til den amerikanske stat skal nu bekræfte, at deres virksomhed ikke opererer med initiativer, der eksplicit fremmer arbejde med diversitet, lighed og inklusion.

Ifølge Financial Times er brevene sendt til virksomheder i blandt andet Belgien, Frankrig og flere østeuropæiske lande. Ifølge B.T. har også danske virksomheder modtaget breve.

Erhvervskommentator Thomas Bernt Henriksen betegner det som et alvorligt nybrud, at en indenrigspolitisk dagsorden nu bliver ført ud i international handelspolitik. 

“USAs administration forsøger åbenlyst at intimidere europæiske virksomheder og at føre den amerikanske krig mod diversitet og inklusion videre i Europa,” siger han til Berlingske.

”En latterlig skræmmekampagne”

Brian Mikkelsen, administrerende direktør i Dansk Erhverv, kalder ifølge B.T. brevene en "latterlig skræmmekampagne" og understreger, at danske virksomheder ikke bør lade sig påvirke af sådanne krav. 

Han påpeger vigtigheden af, at virksomheder fortsat arbejder for diversitet og inklusion, da det både er en moralsk forpligtelse og en styrke for virksomhederne. Mikkelsen opfordrer desuden den danske regering til at tage sagen op og bruge de diplomatiske kanaler til at beskytte danske virksomheders interesser og værdier.​

Det er endnu uklart, hvordan de europæiske regeringer vil reagere på den nye linje, men ifølge Thomas Bernt Henriksen kan der allerede ses tegn på, at virksomheder er ved at justere deres kommunikation. 

Han peger på LEGO, som i sin nyeste årsrapport har fjernet næsten alle henvisninger til diversitet og inklusion. Hvor emnet tidligere var centralt i koncernens rapportering, nævnes det nu kun i forbindelse med lovpligtige oplysninger om kønsbalance.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online