Ny kampagne skal få flere kvinder ind i de maritime fag

Kampagnen ”Girl Power i Det Blå Danmark”, der starter i dag, skal få flere piger og kvinder til at kigge i retning af det maritime, når de skal vælge uddannelse og karriere. En anden kampagne skal bekæmpe mobning og chikane i industrien.

Kampagnen ”Girl Power i Det Blå Danmark” starter i dag, mandag d. 2. september. Illustration: Det Blå Danmark.

02.09.2019

CSR.dk

Det ligger næsten i betegnelsen. Langt størstedelen af de danske sømænd er således lige præcis… mænd. Blot i omegnen af tre procent af de ansatte i den danske søfartsindustri er kvinder, men det vil Danske Rederier lave om på med en ny kampagne.

Læs også: Organisation hylder kvinder i transportbranchen

”Girl Power i Det Blå Danmark” starter i dag, mandag d. 2. september og løber hele måneden med det formål at få flere piger og kvinder til at kigge i retning af det maritime, når de skal vælge uddannelse og karriere.

Indsatsen er orkestreret af Det Blå Danmarks fælles rekrutteringskampagne, World Careers, der i forvejen har som raison d’etre at skaffe folk til den maritime sektor, foruden af øge kendskabet til Det Blå Danmark.

”Vi sætter i september måned fokus på alle de seje kvinder, som arbejder inden for den maritime branche. Vi vil gerne vil være med til at inspirere andre unge kvinder til at vælge en karriere inden for det maritime. Der eksisterer nemlig et hav af muligheder”, siger kampagneleder for World Careers, Anne Bay Riisager.

Historier fra kvindelige rollemodeller er blandt kampagnens elementer. For at nå bredt ud på skibe under dansk flag er materialet også lavet på engelsk. Illustration: Det Blå Danmark.

Det er i høj grad på de sociale medier, der bliver sat ind. I løbet af kampagneperioden vil alle relevante platforme således være spækket med indhold, der henvender sig til kvinder, fx i form af historier fra kvindelige rollemodeller, ligesom der er er oprettet en ’mere feminin’ hjemmeside.

”Kampen om de unge er sværere end nogensinde, og det kræver en kontinuerlig tilstedeværelse og indsats for at få dem til at kigge i retning af det maritime. Det Blå Danmark er en branche, der er udfordret på, at mange kvinder ser det som et mandefag, og det syn skal vi have ændret”, siger Anne Bay Riisager.

Plads til alle og ny helpline
Samtidig med starten på den kvinderettede indsats fra Det Blå Danmark, søsætter organisationen Sea Health & Welfare (SHW) kampagnen ’Be a buddy – not a bully’, der skal bekæmpe mobning og chikane i søfarten, og ’skabe et sundt og sikkert arbejdsmiljø til søs’, som det hedder.

Fra SHW’s side ønsker man sig ’en handelsflåde, hvor der er plads til alle - uanset køn, etnicitet, hudfarve, seksuelle orientering, religiøse overbevisning m.m.’. Den nye kampagne, der officielt startede i går, den 1. september, omfatter derfor bl.a. en vejledning med eksempler på – og løsninger til – at stoppe krænkende adfærd.

Et andet element i kampagnen er en ny helpline, hvor søfarende, der oplever krænkende adfærd, kan søge fortrolig og uvildig støtte og vejledning i sager om chikane og mobning til søs. Det udspil bakker man helhjertet op om hos Danske Rederier.

”Det er et rigtig vigtigt initiativ. Kampagnen indeholder mange gode elementer, som kan bruges til at gøre op med krænkelser - både til lands og til vands”, siger direktør Anne Windfeldt Trolle, som samtidig fortæller, at man vil gøre sit til at hjælpe indsatsen på vej.

Læs også: Ligestilling – nu på vej i rummet

”Kampagnens materiale er rigtig brugbart. Det er dog klart, at initiativet ikke kan stå alene, og vi er derfor ved at se på, hvordan vi kan bistå rederierne med at få principperne og de gode intentioner til - i det omfang de ikke er det allerede – at blive til virkelighed ude på skibene”, siger hun.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online