Forbrugere er trætte af bæredygtighedsbudskaber

Den årlige konkurrence om titlen som Danmarks mest bæredygtige brand er netop overstået. Resultatet tyder på træthed og skepsis hos forbrugerne.

20.03.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Vinderen er: COOP! Men det er der sådan set ikke noget nyt i, for det var det også sidste år. Og året før. Faktisk er hele top 10 identisk med sidste års.

Der er stort set ingen udskiftning i toppen af listen over de brands forbrugere i Danmark vurderer som mest bæredygtige. Kilde: SB Index 2020, Danmark.

Den eneste rigtige undtagelse er energiselskabet Ørsted, hvis nye brandstrategi fra november 2018 nu for alvor er slået igennem, så de rykker fra en 16. til en 7. plads. Desuden har Arla og Friland byttet på henholdsvis 10. og 11. pladsen, mens Irma er faldet ud af listens 9. plads til en placering som nr. 13.

Listen er resultatet af det årlige brandsurvey fra Sustainable Brand Index, en partner på CSR.dk, som d. 19. marts har offentliggjort resultaterne af deres 2020 undersøgelse for Danmark, hvor næsten 6.000 danske forbrugere har bedømt 224 brands fra 23 brancher.

For mange budskaber giver de sikre sejren
Ud over bedømmelsen af brands undesøger SB index også den generelle holdning og indstilling til bæredygtighed. I Danmark synes det, at opmærksomheden stagnerer eller ligefrem falder en lille smule. Det er f.eks. kun 67 mod 70 procent in 2019, som siger at deres købsbeslutninger påvirkes af bæredygtighed.

Det kan forekomme paradoksalt, da flere og flere virksomheder har fået bæredygtighed længere op på deres dagsorden. Men det er faktisk netop derfor, siger Erik Elvingsson Hedén, som er direktør for SB Index:

”Hovedårsagen er, at man i Danmark – og i Sverige i øvrigt – ser en tendens til at folk er ved at være trætte af virksomheders bæredygtighedsbudskaber. Grunden er ikke, at forbrugerne er ligeglade, men snarere at de efterhånden finder det svært at vide, hvem de skal stole på, når alle taler om bæredygtighed,” forklarer han i en mail til CSR.dk.

”I forhold til data har det den effekt, at folk er mindre tilbøjelige til at have en mening om emnet fordi deres opmærksomhed på budskaberne er faldet, og i stedet foretrækker nogle få brands som de virkelig stoler på,” fortsætter han.

Den fulde rapport om Danmark kan hentes her.  

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

22.09.20253H Law

Sponseret

Grønne buzzwords under lup: Gennemgang af udbredte begreber og hvorfor de kan være problematiske.

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

17.09.2025CSR.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J