Forbrugere er trætte af bæredygtighedsbudskaber

Den årlige konkurrence om titlen som Danmarks mest bæredygtige brand er netop overstået. Resultatet tyder på træthed og skepsis hos forbrugerne.

20.03.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Vinderen er: COOP! Men det er der sådan set ikke noget nyt i, for det var det også sidste år. Og året før. Faktisk er hele top 10 identisk med sidste års.

Der er stort set ingen udskiftning i toppen af listen over de brands forbrugere i Danmark vurderer som mest bæredygtige. Kilde: SB Index 2020, Danmark.

Den eneste rigtige undtagelse er energiselskabet Ørsted, hvis nye brandstrategi fra november 2018 nu for alvor er slået igennem, så de rykker fra en 16. til en 7. plads. Desuden har Arla og Friland byttet på henholdsvis 10. og 11. pladsen, mens Irma er faldet ud af listens 9. plads til en placering som nr. 13.

Listen er resultatet af det årlige brandsurvey fra Sustainable Brand Index, en partner på CSR.dk, som d. 19. marts har offentliggjort resultaterne af deres 2020 undersøgelse for Danmark, hvor næsten 6.000 danske forbrugere har bedømt 224 brands fra 23 brancher.

For mange budskaber giver de sikre sejren
Ud over bedømmelsen af brands undesøger SB index også den generelle holdning og indstilling til bæredygtighed. I Danmark synes det, at opmærksomheden stagnerer eller ligefrem falder en lille smule. Det er f.eks. kun 67 mod 70 procent in 2019, som siger at deres købsbeslutninger påvirkes af bæredygtighed.

Det kan forekomme paradoksalt, da flere og flere virksomheder har fået bæredygtighed længere op på deres dagsorden. Men det er faktisk netop derfor, siger Erik Elvingsson Hedén, som er direktør for SB Index:

”Hovedårsagen er, at man i Danmark – og i Sverige i øvrigt – ser en tendens til at folk er ved at være trætte af virksomheders bæredygtighedsbudskaber. Grunden er ikke, at forbrugerne er ligeglade, men snarere at de efterhånden finder det svært at vide, hvem de skal stole på, når alle taler om bæredygtighed,” forklarer han i en mail til CSR.dk.

”I forhold til data har det den effekt, at folk er mindre tilbøjelige til at have en mening om emnet fordi deres opmærksomhed på budskaberne er faldet, og i stedet foretrækker nogle få brands som de virkelig stoler på,” fortsætter han.

Den fulde rapport om Danmark kan hentes her.  

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK