Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43
Bælgfrugtspartnerskabet lancerer i uge 43 en landsdækkende kampagne og ni politiske anbefalinger. Indsatsen skal få flere danskere til at spise bælgfrugter og gøre det mere attraktivt for landmænd og virksomheder at investere i dem.
Foto: Arla
Knap halvdelen af danskerne ønsker at spise flere bælgfrugter, viser Bælgfrugtspartnerskabets befolkningsundersøgelse. Nu samler partnerskabet, der tæller mere end 90 virksomheder, organisationer og institutioner, kræfterne om at omsætte interessen til indkøb og måltider.
REMA 1000, Coop, Lidl og MENY sætter bælgfrugter på tilbud. HelloFresh sætter fokus på bælgfrugter i deres opskrifter. Der er fællesspisninger i Kolding, Aarhus og København, og uddannelsesinstitutioner serverer italiensk tomatpande med bønner, der er udviklet af Arla. Samtidig fremlægger partnerskabet ni politiske anbefalinger, der skal mindske risikoen ved at investere i produktion, forarbejdning og salg af danske bælgfrugter.
”Vi samler indsatsen dér, hvor danskerne spiser, handler og finder inspiration. Kantinerne serverer retten, butikkerne sætter bælgfrugter på tilbud, og opskriften dukker op i dit feed på Instagram. Målet er, at flere bruger bønner og linser i deres hverdagsmad - også efter uge 43,” siger Marie-Louise Boisen Lendal, direktør i Tænketanken Frej, som driver Bælgfrugtspartnerskabet, og fortsætter:
“Men der er også behov for politisk handling. Derfor har vi i Bælgfrugtspartnerskabet udviklet ni politiske anbefalinger, som skal understøtte, at vi får flere bælgfrugter på de danske marker og på danskernes tallerkener.”
Ni anbefalinger skal styrke dansk produktion
De ni politiske anbefalinger skal understøtte udviklingen fra mark til måltid. De omfatter blandt andet rammevilkår for dyrkning, forskning og innovation, offentlige måltider, skolemad og uddannelse i plantebaseret madlavning.
”Vi foreslår blandt andet, at vi skal have gennemgået reglerne for dyrkning af bælgfrugter, så landmændene har et klart grundlag at planlægge efter. Vores partnere er allerede i gang med at investere og udvikle markedet. Med anbefalingerne peger vi på, hvordan politikerne kan understøtte det arbejde og mindske risikoen, så flere tør satse på danske bælgfrugter,” siger Marie-Louise Boisen Lendal.
Find Bælgfrugtspartnerskabets politiske anbefalinger her
Om Bælgfrugtspartnerskabet
Bælgfrugtspartnerskabet er et forpligtende fællesskab på tværs af fødevarevirksomheder, foreninger, uddannelser, kommuner, producenter og vidensinstitutioner. Med fokus på at forbedre folkesundheden og respektere planetens grænser, arbejder vi for at løfte danskernes indtag af bælgfrugter samt produktionen af bælgfrugter i Danmark. Partnerskabet blev lanceret i marts 2024 af Tænketanken Frej med finansiering fra Lidl. Partnerskabet tæller mere end 90 partnere. De har alle ét fælles mål: At alle spiser 100 g bælgfrugter om dagen i Danmark.
Aktiviteter i kampagneugen
Fællesspisninger
Viby Lokalbibliotek: 19. oktober 2026 kl. 17-18.30
Kulturstationen Vanløse: 20. oktober 2026 kl. 17-19.30
Dokk1, Aarhus: 20. oktober 2026 kl. 12-12.45
Gellerup Lokalbibliotek: 22. oktober 2026 kl. 17.30
Skovparken, Kolding: 23. oktober 2026 kl. 17-19.30
Serveringer på uddannelsesinstitutioner
Erhvervsakademi Aarhus: 20. oktober 2026
Københavns Universitet, Søndre Campus: 19., 21. og 23. oktober 2026
Københavns Universitet, Frederiksberg Campus: 21. oktober 2026
Københavns Universitet, Nørre Campus: 21. oktober 20026
Københavns Universitet, Center for Sundhed og Samfund: 21. oktober 2026
Aarhus Universitetshospital: 21. oktober 2026
Detail med tilbud på bælgfrugter
Lidl
Coop
REMA 1000
Meny
Måltidskasser
HelloFresh
