Stikprøve: Stribevis af aktører kalder bygninger bæredygtige og klimavenlige – men uden hold

En stikprøve foretaget af Byrummonitor og Danwatch viser, at mere end hver anden hjemmeside for 20 bygherrer bruger grønne termer i omtalen af deres bygninger. Det er i strid med markedsføringslovgivningen, vurderer en professor og en jurist fra Forbrugerrådet Tænk.

Flere af bygherrerne har enten omformuleret eller helt fjernet de grønne gloser, efter at Byrumsmonitor har forelagt professor Sten Schaumburg-Müllers vurdering. Arkivfoto..

14.03.2023

CSR.dk

For omkring et år siden slog Forbrugerombudsmanden i sin kvikguide fast, at det umiddelbart er vildledende – og ulovligt – at stemple sine bygninger som grønne, bæredygtige og klimavenlige, da det er umuligt at bygge uden brug af ressourcer og udledning af CO2.

Det stopper dog ikke flere aktører i byggebranchen, kan en undersøgelse af Byrumsmonitor og Danwatch vise. De har nemlig besøgt omkring 20 hjemmesider for blandt andet almene boligforeninger, private udviklere og pensionskasser – og her benytter mere end hver anden sig af de grønne gloser.

Det gælder blandt andet Danica Ejendomme, Nordstern, Høje-Taastrup Kommune, Køge Kyst og Realdania.

Har konsekvenser for forbrugerne
Og det er som udgangspunkt i strid med markedsføringsloven, mener Sten Schaumburg-Müller, professor i medieret ved Juridisk Institut på Syddansk Universitet, der har set 13 eksempler på de grønne termer, som Byrumsmonitor og Danwatch har fundet.

Læs også: Forbrugerne har stemt: Disse brands opfatter vi som mest bæredygtige

Han efterlader dog en smule tvivl til aktørernes fordel, da det ikke i sig selv er ulovligt at skrive ’bæredygtig’ og ’klimavenlig’ – men at det er yderst svært at dokumentere, hvilket Forbrugerombudsmanden kræver.

Mere konkret kræver det en såkaldt livscyklusvurdering af uafhængige eksperter, der viser, at produktet hører til ”blandt de absolut bedste tilsvarende produkter”, lyder det i kvikguiden.

Marie Frank-Nielsen, jurist ved Forbrugerrådet Tænk, deler Sten Schaumburg-Müllers vurdering og understreger, at denne type markedsføring kan resultere i, at forbrugerne mister tilliden til produkterne.

”Grunden til, at vi ser lidt ekstra skarpt på greenwashing, er, at vi ser, at det også kan være med til at stikke en kæp i hjulet på den grønne omstilling, fordi vi ved, at forbrugerne rigtig gerne vil være med til via deres forbrug at handle mere bæredygtigt og træffe nogle bedre valg,” siger hun til Byrumsmonitor.

Uenig i vurderingen
Byrumsmonitor og Danwatch har henvendt sig til de forskellige aktører med professorens vurdering, og her erkender Danica Ejendomme, Nordstern og Køge Kyst, at der er tale om en fejl. Derfor er de bæredygtige formuleringer nu omformuleret eller helt fjernet fra hjemmesiderne.

Men andre er ikke enige med Sten Schaumburg-Müller – blandt andet By & Havn og Lejerbo. Førstnævnte har blandt andet kaldet Nordhavn for ”hele Københavns nye, bæredygtige bydel”, og her forklarer presse- og kommunikationschef Kristian Wederkinck Olesen, at det skal ses som en politisk vision og er derfor ikke omfattet af markedsføringslovgivningen.

Læs også: Greenpeace har nu også politianmeldt Danish Crown

Hos Lejerbo kalder man i en pressemeddelelse sine 40 boliger i Ålsgårde for ’klimavenlige’, hvilket man holder fast i, fortæller Tine Staun Petersen, kommunikationschef, i en e-mail til Byrumsmonitor.

Ifølge hende er boligerne nemlig blandt de absolut bedste, tilsvarende produkter, som der også står i Forbrugerombudsmandens kvikguide.

”Målsætningen er, at byggeriet skal opføres med et klimaaftryk på 2,5 kilo CO2-ækvivalenter per kvadratmeter per år, og det derfor vil blive blandt de absolut bedste,” skriver Tine Staun Petersen til Byrumsmonitor.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.05.2026CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online