Ny direktør i CSR Fonden

Maria Bøge tiltræder 1. maj som ny direktør i CSR Fonden. Samtidig er Annette Stube blevet nyt medlem af bestyrelsen.

11.04.2014

CSR.dk

Maria Bøge bliver ny direktør for CSR Fonden, der årligt har afholdt CSR Awards, siden fonden blev stiftet i 2011. Maria Bøge har en kommunikationsbaggrund og har i en årrække arbejdet med CSR, forretningsudvikling og kommunikation.

Tidligere har hun været ansat hos KVINFO, Red Barnet og ISS. Hos ISS var hun blandt andet leder af Center for Mangfoldighed og senere kommunikationschef. Maria Bøge er 35 år og blev i 2010 kåret til talent af Berlingske Nyhedsmagasin Talent100.

Læs også: Få inspiration til fremtidens forretning på CSR Awards

“Vi har igennem længere tid været på udkig efter den rigtige person til at løfte den opgave, og vores ønske var at finde en person, som dels kunne træde ind i fonden som en stærk daglig leder og som samtidig havde solid CSR- og kommunikationserfaring. Den person har vi fundet i Maria Bøge, der som ny direktør skal hjælpe os med at udvikle CSR Fonden til et næste niveau”, siger Maarten van Engeland, bestyrelsesformand for CSR Fonden.

Maria Bøge ser frem til at løfte opgaven med at sikre en solid økonomi, interessante partnerskaber og en bæredygtig fremtid for fonden.

”Min opgave bliver at sætte en ny retning for, hvordan fonden i endnu højere grad kan opfylde vores mission om at samle, videndele og formidle danske virksomheders indsatser for at løfte et socialt ansvar. Det glæder jeg mig meget til at komme i gang med”, siger hun.

Nyt bestyrelsesmedlem
Annette Stube er trådt ind som nyt medlem af CSR Fondens bestyrelse, der således fremover vil bestå af seks medlemmer. Hun har mere end 15 års erfaring inden for CSR-området og er i dag Director of Group Sustainability i A.P. Møller-Mærsk.

Annette Stube sidder desuden i Rådet for Samfundsansvar, der rådgiver regeringen om CSR, og i 2013 blev hun udpeget som adjungeret professor ved Copenhagen Business School. Tidligere har hun blandt andet arbejdet hos Novo Nordisk og SOS International.

”Annette Stube har en tung CSR-profil, et stort netværk og en masse viden og gode idéer, som kan bidrage til at styrke bestyrelsen og fonden endnu mere”, siger Maarten van Engeland.

Maiken Nicolaisen, der gennem en længere periode har ageret daglig leder i fonden, fortsætter i sin nuværende stilling som sekretariatschef.

- JKK 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK