Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

Med konkrete slutdatoer for turbokyllinger og halvering af madspild vil nemlig rykke standarden for ansvarlighed i detailhandlen.

Foto: 123rf.com

02.03.2026

CSR.dk

Som led i sin treårge ansvarlighedsstrategi Transformér har nemlig sat konkrete og tidsfastsatte mål for både dyrevelfærd og madspild. 

Allerede ved udgangen af i år vil nemlig udfase hurtigvoksende kyllinger fra både fersk og frossent sortiment. Samtidig forpligter virksomheden sig til, at mindst 60 procent af omsætningen på animalske råvarer i 2030 skal komme fra varer med dokumenteret dyrevelfærd og samme år at have halveret madspildet sammenlignet med 2022-niveau.

Ifølge ESG- og kommunikationsdirektør Cathrina Dybdahl er ansvarlighed ikke et særskilt projekt, men en del af forretningen. 

“Med vores nye strategi har vi sat en klar ambition for, hvor vi vil hen som virksomhed. Ansvarlighed er ikke et sideprojekt, det er en integreret del af den måde, vi vil drive forretning på. Derfor sætter vi nu bindende mål for både dyrevelfærd og madspild, og der kommer flere forpligtende målsætninger i den kommende tid”, siger hun i en pressemeddelelse.

Nemlig havde i regnskabsåret 2024/2025 en madspildsprocent på 0,3 procent af omsætningen, som er meget lavt for branchen, hvilket blandt andet skyldtes donationen af 224 ton overskudsmad svarende til mere end en halv million måltider.

Bagud eller foran konkurrenter?

Udfasningen af turbokyllinger rammer en varetype, der i dag står for hver tredje krone af nemligs kyllingesalg. De hurtigtvoksende racer er imidlertid forbundet med øget risiko for benlidelser og vejrtrækningsproblemer og udgør altså ifølge Cathrina Dybdahl en rød linje.

Denne indstilling er dog udbredt i dagligvarebranchen. Salling Group har meldt ud, at både ferske og frosne produkter i fast sortiment skal være fri for hurtigtvoksende kyllinger i 2026. Også Rema 1000 og Coop har tidligere annonceret udfasninger, om end i forskelligt tempo og med varierende omfang.

Dertil kommer også at udfasningen ikke omfatter turbokylling som ingrediens, som ifølge nemlig ikke er muligt indenfor et år.

Cathrina Dybdahl peger over for BT på, at nemlig udmærker sig ved graden af forpligtelse og transparens, herunder en fast slutdato og løbende rapportering. Samtidig erkender hun, at markedet først nu har den nødvendige leverandørkapacitet til at levere tilstrækkelige mængder kylling med højere dyrevelfærd. 

Hun understreger også, at tiltagene ikke er ren balancering overfor konkurrenter, men bunder i en ambition om at rykke hele branchen: 

”Vi er allerede blandt de aktører i Danmark, der kan dokumentere nogle af de mest markante resultater på madspild. Men vores ambition er ikke bare at være godt med. På madspildsområdet er vi så langt, at vi gerne vil være med til at drive udviklingen i hele branchen. Derfor forpligter vi os nu til både at arbejde endnu videre og at dele vores erfaringer åbent”, siger Cathrina Dybdahl i en pressemeddelelse.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

02.09.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg