Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse investerer over 92 mio. kr. i cirkulære løsninger i små og mellemstore virksomheder, så de kan øge konkurrenceevnen ved at udnytte deres ressourcer endnu mere effektivt. Der er nu åben for ansøgninger til at få midler.

Foto: 123RF.com

05.12.2025

CSR.dk

Danmark står over for store udfordringer, når det gælder ressourceeffektivitet. Ifølge Danmarks Statistik havde vi i 2023 et materialeaftryk pr. indbygger, der lå 75 % over EU-gennemsnittet. Og det betyder, at alt for mange ressourcer ikke bliver brugt optimalt. Det er skidt for den grønne omstilling, og det hæmmer produktiviteten.

Skalering af cirkulære løsninger på tværs af brancher og værdikæder, hvor ressourcer og råvarer udnyttes bedre, genanvendes og bruges i længere tid, kan være med til at styrke ressourceeffektiviteten og dermed styrke virksomhedernes konkurrenceevne.

Derfor styrker Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse tilbuddene i Virksomhedsudvikling Danmark med 92 mio. kr. i et investeringsprogram, der skal gøre danske SMV’er mere cirkulære og konkurrencedygtige i en global, grøn omstilling, fortæller Ulrik Gernow, der er medlem af Danmarks Erhvervs-fremmebestyrelse og COO i Grundfos:

“SMV’er udgør en så stor del af erhvervslivet, at de er afgørende for vores cirkulære omstilling. Produkter og ressourcer skal have en længere levetid, og ved at SMV’erne omstiller deres produktion, design og forretningsmodeller, så råvarer udnyttes bedre, vil det samtidig være helt afgørende for vækst, jobskabelse og SMV’ers konkurrencekraft. Vi fokuserer denne indsats på at styrke virksomhedernes konkurrenceevne gennem skalering af cirkulære løsninger, så de i højere grad bliver mere ressourceeffektive og højner produktiviteten”.

Fokus er på virksomheder, der allerede har udviklet, testet eller demonstreret nye cirkulære produkter og løsninger, men som mangler finansiering til at kunne foretage en større investering i anlæg, maskiner og udstyr med henblik på skalering af deres produktion forud for kommercialisering. Konkret får virksomhederne hjælpe til at foretage de nødvendige investeringer.

Læs mere om indsatsen her.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online