Lederne: Verdensmålene er stadig klare ledestjerner

Selvom man i dag hører mindre om verdensmålene, kommer de stadig indirekte til udtryk gennem blandt andet EU-lovgivning, mener Ledernes klimapolitiske chefkonsulent. Derfor giver det god mening stadig at holde øje med dem.

Ifølge chefkonsulenten ser man verdensmålene blive indirekte anvendt i EU. Foto: https://www.verdensmaalene.dk/

20.11.2023

CSR.dk

De 17 Verdensmål blev for første gang vedtaget i 2015 af FN. Men efterhånden virker det til, at målene optræder sjældnere i årsrapporter og markedsføring.

Det betyder dog ikke, at der ikke er grund til, at virksomheder og ledere stadig holder øje med dem, skriver Anders Nolting Magelund, der er klimapolitisk chefkonsulent hos den faglige organisation Lederne, i et indlæg hos Altinget.

Læs også: Hårde tider for verdensmålene

Det argumenterer han for ved eksempelvis at nævne, at EU blandt andet har som mål at forme lovgivning, der nudger erhvervsliv, investorer og brancher til at indfri verdensmålene. Det fremgår i forordet til European Green Deal.

Anders Nolting Magelund nævner også den kommende retssag, hvor seks unge portugisere anklager 33 lande for ikke at overholde menneskerettighederne, fordi de ikke reducerer deres CO2-udledning som lovet. 

Og den sag kan få stor betydning for Danmark, fordi de, hvis dømt, skal stå til regnskab over for den Europæiske Menneskerettighedsdomstol for derefter at skulle nedbringe sin udledning, mener han. 

Læs også: Kammeradvokaten: Domstol afgør snart, om Danmark dømmes for manglende klimahandling

Derudover har investoralliancen Inevitable Policy Response Initiative forudset, at der i perioden fra 2023 til 2025 vil komme endnu mere klimalovgivning. Ifølge Anders Nolting Magelund er denne bevægelse uden tvivl en, som har verdensmålene som bagtæppe.

”Med andre ord: Skal man forsøge at spå om fremtiden, er de 17 verdensmål stadig fungerende ledestjerner. Det handler om at forstå, at vi her halvvejs inde i implementeringsfasen måske er ved at nå et point of no return. Det her er ved at ske. Og jo før vi opdager dette, desto hurtigere kan vi komme i gang,” skriver han i Altinget.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart