ISS og Logistikkompagniet vinder CSR People Prize 2016

Både ISS og Logistikkompagniet gør en særlig indsats for at inkludere udsatte grupper på arbejdsmarkedet og er derfor løbet med årets CSR People Prize 2016, fortæller juryen.

H.K.H. Prins Joachim uddelte mandag den 7. november CSR People Prize 2016 til Logistikkompagniet og ISS. Foto: VFSA/Ard Jongsma. .

08.11.2016

CSR.dk

Lager- og logistikvirksomheden Logistikkompagniet og servicevirksomheden ISS Facility Services vandt mandag den 7. november CSR People Prize 2016.

CSR People Prize bliver uddelt af Virksomhedsforum for Socialt Ansvar (VFSA), og blev i år overrakt som afslutning på konferencen ’Danske Pionerer for Bæredygtighed’ i Industriens Hus, København.

Inklusion af udsatte
Begge virksomheder vandt prisen grundet deres indsats for at inkludere særligt udsatte befolkningsgrupper på arbejdsmarkedet.

Logistikkompagniet, der vandt prisen under kategorien ’mindre virksomheder’, samarbejder med kommuner om integrationsforløb for flygtninge og har samtidig fokus på at tage imod udsatte unge.

”Logistikkompagniet er et glimrende eksempel på, at det godt kan lade sig gøre at drive en forretning i vækst samtidig med, at man inkluderer mennesker med fysiske, psykiske og sociale problemer på arbejdspladsen. Det er et eksempel til efterfølgelse”, siger Mette Rønnau, formand for juryen og direktør for videns- og netværkshuset Cabi.

Læs også: Virksomheder kan hjælpe flygtninge ved at fastholde tyrkiske leverandører

ISS, der vandt i kategorien ’store virksomheder’, udmærker sig ved at bruge sin størrelse til at skabe nye modeller, metoder og viden om, hvordan virksomheder kan arbejde med og udvide deres sociale ansvar. ISS har blandt andet udviklet en businesscase, som dokumenterer, at der er en økonomisk gevinst ved mangfoldigt sammensatte medarbejderteams.

”Vi vil gerne have, at vores virksomhed er mangfoldig og afspejler samfundet, og der er ingen tvivl om, at vores arbejde med udsatte ledige også giver os et bedre og mere mangfoldigt kandidatfelt, når vi skal besætte vores stillinger. For ISS er det fuldstændig afgørende, at vi har adgang til kvalificeret arbejdskraft, så på den måde griber vores arbejde med udsatte ledige direkte ind i vores kerneforretning”, siger Flemming Bendt, adm. direktør for ISS Danmark.

Læs også: Rapportering skal give respekt

CSR People Prize har været uddelt af VFSA siden 1998. Prisen uddeles i to kategorier; en til mindre virksomheder (under 100 ansatte) og en til store virksomheder (over 100 ansatte).

-CHM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

26.03.2026BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER pays out DKK 80 million in sustainability bonus for colleagues

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København