Greenpeace hilser ny miljørapport om NPE i beklædning velkommen

Miljøstyrelsen opfordrer i ny rapport forbrugerne til at vaske nyt tøj, inden man tager det på. Greenpeace er tilfreds med, at styrelsen på eget initiativ har sat undersøgelsen i gang.

14.01.2013

CSR.dk

I en ny rapport om mulige sundhedsskadelige stoffer i tøj, som Miljøstyrelsen netop har offentliggjort, opfordres forbrugerne til at vaske alt nyt tøj inden brug. Rapporten vækker glæde i Greenpeace.

”For det første er det særdeles positivt, at Miljøstyrelsen tager kemikalier i tøjproduktionen så alvorligt, at de selv iværksætter en undersøgelse af mængderne af NPE (Nonylphenolethoxylat) i tøjet. Dernæst er det glædeligt, at Miljøstyrelsens rapport er så klar og lægger sig så tæt op af Greenpeace' egne undersøgelser", siger kemimedarbejder i Greenpeace, Erik Albertsen.

Miljøstyrelsen fandt rester af NPE i det undersøgte tøj, og derfor opfordrer styrelsen forbrugerne til altid vaske det nye tøj inden brug. Ligesom Greenpeace konkluderer Miljøstyrelsen i den nye rapport, at tøjet ikke er sundhedsskadeligt for mennesker, hvis man tager det på inden vask.

Ingen sundhedsrisiko siger Miljøstyrelsen
Miljøstyrelsens undersøgelse fandt NP/NPE i koncentrationer, der er i samme størrelsesorden som de koncentrationer, Greenpeace fandt i en stor del af deres prøver. Miljøstyrelsen har sammenholdt disse koncentrationer med virkninger set i dyreforsøg og undersøgt, hvor meget NP/NPE, der kan vandre fra tøjet over i huden og herefter blive optaget i kroppen. Og her er konklusionen, at der ikke er en sundhedsrisiko for forbrugerne. Det glæder funktionsleder Elisabeth Paludan fra Miljøstyrelsen.

"Vores undersøgelse viser, at de tekstiler vi udtog på det danske marked ikke udgør nogen risiko for danskernes sundhed, og det er jo godt nyt for forbrugerne," siger Elisabeth Paludan fra Miljøstyrelsen.

Samtidig har Miljøstyrelsen undersøgt, hvor meget NP/NPE, der forsvinder ved en enkelt tøjvask, og undersøgelsen understreger, at der er god fornuft i at vaske nyt tøj. Vaskes tøjet bare én gang, reduceres mængden af NP/NPE med i gennemsnit to tredjedele, og for nogle tøjprøvers vedkommende helt op mod procent.

Vask altid nyt tøj
"Det er altid en god ide at vaske nyt tøj, før man bruger det. Der bruges en lang række kemiske stoffer til fremstilling af tekstiler, og man slipper af med en stor del af resterne efter bare en enkelt vask." siger Elisabeth Paludan.

Man kan også vælge miljømærket tøj. Det er nemlig fremstillet uden brug af kendte skadelige stoffer, herunder NP/NPE, og miljømærket tøj er produceret på en miljømæssig forsvarlig måde.

Miljøstyrelsen arbejder også på at etablere et partnerskab med tekstilbranchen om kemikalier i tekstiler. Herudover arbejdes der i EU med forslag om, at begrænse NP-forbindelser i tekstiler, der importeres fra EU-lande.

Miljøorganisationen Greenpeace er ikke på alle områder enig med Miljøstyrelsen. For i følge Greenpeace har styrelsen ikke undersøgt, hvor miljøskadeligt NPE er, når det vaskes ud i naturen.

Hormonforstyrende kemikalie
"Overalt i Europa, inklusiv ved udløbene fra danske rensningsanlæg, kan man konstatere det hormonforstyrrende kemikalie NP, der stammer fra NPE. Kemikaliet er optaget på Miljøstyrelsens egen liste over uønskede stoffer og stammer, ifølge styrelsens egen formodning, fra vask af tekstiler. Vi kan forstå, at Miljøstyrelsen er i gang med en omfattende kortlægning af NP og NPE i naturen. Og det hilser vi velkommen", siger Erik Albertsen fra Greenpeace.

Ifølge Miljøstyrelsen arbejdes der i EU med forslag om at begrænse NP-forbindelser i tekstiler, der importeres fra ikke-EU-lande.

”Det er positivt, at der er et forslag på vej i EU om at forhindre import af tekstiler indeholdende NPE. Det er en unik mulighed for den danske regering – og ikke mindst den suverænt største danske tøjproducent Bestseller – for at blive frontløbere, når det gælder import af kemikaliefrie tekstiler fra ikke EU-lande. Det vil være et stort skridt mod målet om helt at fjerne brugen af farlige kemikalier i tøjproduktionen,” siger Erik Albertsen.

Læs også Greenpeace' undersøgelse.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

03.09.2026CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online