Geopolitik i køledisken: Fødevarer som strategisk ressource

Flere lande tilbageholder fødevarer fra det globale marked med henvisning til et stigende klimamæssigt pres på fødevareforsyningen og en tilspidset geopolitisk verdenssituation. Professor advarer om mulige prishop og en global social slagside.

Foto: 123rf.com.

18.03.2025

CSR.dk

Klimaforandringer, handelskrige og geopolitiske spændinger har forvandlet fødevarer til en strategisk ressource.

Flere lande vælger nu at beholde deres fødevarer frem for at eksportere dem på globale markeder. Indien, der producerer en fjerdedel af al ris i verden, valgte eksempelvis i 2023 at indføre eksportforbud på flere risvarianter for at sikre forsyningen til egne borgere og holde priserne nede.

Tendensen breder sig. USA har intensiveret sin handelskrig og lagt told på en lang række importvarer, hvilket påvirker prisen på flere basale fødevarer som majs og appelsiner.

Samtidig har Rusland-Ukraine-krigen medført rekordhøje fødevarepriser, mens globale temperaturstigninger har sat høstudbyttet i akut fare mange steder.

I et interview med Berlingske udtrykker Jørgen E. Olesen, professor i landbrug og klimaforandringer ved Aarhus Universitet, bekymring om udviklingen. 

”I den verden, vi kigger ind i, er der en risiko for, at lande lukker mere og mere om sig selv og siger stop for eksport af visse fødevarer. Men det er grundlæggende skadeligt,” siger han.

Kan blive værre endnu

Den geopolitiske og handelsmæssige situation er én ting, men på sigt bliver klimaforandringer afgørende for fødevareforsyningen.

Ifølge et studie fra Nature Food er særligt lande i troperne truet på deres fødevaresikkerhed. I Afrika syd for Sahara vil tre fjerdedele af fødevareproduktionen være i fare, hvis den globale middeltemperatur stiger med tre grader.

Her advarer Jørgen E. Olesen om en global social slagside, hvis der ikke bliver taget hånd om problemet.

”Det kan få den konsekvens, at dem, der i forvejen er sultne og fattige, ikke bliver i stand til at betale for basisfødevarer,” forklarer Jørgen E. Olesen ifølge Berlingske.

Et velstående land som Danmark er nemlig blandt de mindst sårbare nationer, vurderer seniorrådgiver Henning Otte Hansen fra Københavns Universitet. Han fremhæver, at Danmark har en stærk fødevareproduktion og relativt hurtigt kan tilpasse sig markedssvingninger. 

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J