Geopolitik i køledisken: Fødevarer som strategisk ressource

Flere lande tilbageholder fødevarer fra det globale marked med henvisning til et stigende klimamæssigt pres på fødevareforsyningen og en tilspidset geopolitisk verdenssituation. Professor advarer om mulige prishop og en global social slagside.

Foto: 123rf.com.

18.03.2025

CSR.dk

Klimaforandringer, handelskrige og geopolitiske spændinger har forvandlet fødevarer til en strategisk ressource.

Flere lande vælger nu at beholde deres fødevarer frem for at eksportere dem på globale markeder. Indien, der producerer en fjerdedel af al ris i verden, valgte eksempelvis i 2023 at indføre eksportforbud på flere risvarianter for at sikre forsyningen til egne borgere og holde priserne nede.

Tendensen breder sig. USA har intensiveret sin handelskrig og lagt told på en lang række importvarer, hvilket påvirker prisen på flere basale fødevarer som majs og appelsiner.

Samtidig har Rusland-Ukraine-krigen medført rekordhøje fødevarepriser, mens globale temperaturstigninger har sat høstudbyttet i akut fare mange steder.

I et interview med Berlingske udtrykker Jørgen E. Olesen, professor i landbrug og klimaforandringer ved Aarhus Universitet, bekymring om udviklingen. 

”I den verden, vi kigger ind i, er der en risiko for, at lande lukker mere og mere om sig selv og siger stop for eksport af visse fødevarer. Men det er grundlæggende skadeligt,” siger han.

Kan blive værre endnu

Den geopolitiske og handelsmæssige situation er én ting, men på sigt bliver klimaforandringer afgørende for fødevareforsyningen.

Ifølge et studie fra Nature Food er særligt lande i troperne truet på deres fødevaresikkerhed. I Afrika syd for Sahara vil tre fjerdedele af fødevareproduktionen være i fare, hvis den globale middeltemperatur stiger med tre grader.

Her advarer Jørgen E. Olesen om en global social slagside, hvis der ikke bliver taget hånd om problemet.

”Det kan få den konsekvens, at dem, der i forvejen er sultne og fattige, ikke bliver i stand til at betale for basisfødevarer,” forklarer Jørgen E. Olesen ifølge Berlingske.

Et velstående land som Danmark er nemlig blandt de mindst sårbare nationer, vurderer seniorrådgiver Henning Otte Hansen fra Københavns Universitet. Han fremhæver, at Danmark har en stærk fødevareproduktion og relativt hurtigt kan tilpasse sig markedssvingninger. 

- lhs

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

07.04.2026CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams