DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

Lars Sandahl Sørensen advarer mod store klimamål uden at sikre konkrete planer for at indfri dem i virkelighedens verden. Europa skal vågne op og investere massivt nu, hvis vi ikke skal komme bagud som på forsvarsområdet, lyder det.

Foto: 123rf.com

21.11.2025

CSR.dk

Dansk Industris administrerende direktør, Lars Sandahl Sørensen, advarer om, at Danmark og EU risikerer at miste troværdigheden, hvis politiske klimamål ikke følges af klare veje til gennemførsel. 

I et interview med Finans udtrykker han frustration over, at ambitionerne stiger, mens de praktiske planer halter. Udtalelserne kommer samtidig med COP30, hvor Danmark og EU præsenterer stadig højere mål for reduktion af drivhusgasser. For DI-direktøren er problemet ikke ambitionerne i sig selv, men manglen på konkret handling.

”Jeg er bange for, at vi bliver til grin for os selv og for omverdenen. Vi har så travlt med at sætte kæmpestore politiske målsætninger uden at gøre det, der skal til, for at det kan blive gennemført i praksis”, forklarer Lars Sandahl Sørensen til Finans. 

Han peger på, at DI bakker op om både danske og europæiske målsætninger, men kun hvis der følger finansiering og implementeringsplaner med. Ellers frygter han, at Europa ender i samme situation som på forsvarsområdet, hvor investeringer blev udsat i årtier og nu skal indhentes på kort tid.

I den mere konkrete del af kritikken fremhæver han to områder, hvor Danmark ifølge ham halter. Det første er infrastrukturen til grøn energi. Mange virksomheder har stadig ikke adgang til grøn strøm, fordi nettet ikke er udbygget nok og derfor tvinger dem til at bruge fossil energi. Det andet er udnyttelsen af Nordsøens havvindspotentiale, som han mener står langt fra mål, selv om det kunne styrke både klimaindsats og konkurrencekraft.

Samtidig har DI ikke konsekvent bakket op om klimatiltag. Da EU ønskede at gøre bæredygtighedsrapportering obligatorisk for større virksomheder, protesterede DI kraftigt sammen med andre erhvervsorganisationer. Direktivet, der skulle give indblik i virksomheders klima- og miljøpåvirkning, er nu på vej til at blive rullet tilbage efter betydeligt pres. 

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense