Verdensmål og virksomheder: Vi har slet ikke alle med

Dansk Erhvervs undersøgelse af medlemmernes arbejde med CSR og verdensmål fremhæver, at der stadig er et stort uudnyttet potentiale – og ansvar. Det handler SMV'er og importfokus.

Dansk Erhverv har undersøgt deres medlemmers arbejde med CSR og Verdensmål. .

27.02.2019

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Finansministeriets fortæller gerne, at Danmark ligger helt i top, når det kommer til at implementere FN’s Verdensmål. Og to nylige undersøgelser, fra henholdsvis Dansk Industri (DI) og Dansk Selskab for Virksomhedsledelse (VL), konkluderer at ansvarlighed og FN’s Verdensmål rykker gradvist højere op på dagsordenen i de danske virksomheder. De fremhæver også, at Danmark er blandt de bedste i Europa på eksport af bæredygtige løsninger.

Dansk Erhverv udgav fredag d. 22. februar 2019 også en analyse af sine medlemmers holdning og praksis inden for CSR og Verdensmål. Ud fra denne peger erhvervsorganisationen på en blind vinkel. For selvom verdensmålsbegejstringen kan være rigtig for virksomheder med flere end 250 ansatte, en gruppe hvor næsten 85 pct. i større eller mindre grad beskæftiger sig med verdensmålene, så ser det anderledes ud for de mere end 95 pct. af danske virksomheder, som hører til i SMV-kategorien.

Alle skal med – og især SMV’erne
For hos SMV’erne er det kun 41 procent af de adspurgte, som har et kvalificeret kendskab til Verdensmålene, og tilsvarende 54 procent, som angiver, at de arbejder med CSR. Det viser Dansk Erhvervs undersøgelse.

Malene Thiele er CSR-chef i Dansk Erhverv. .

”Hvis danske virksomheders arbejde med verdensmålene skal løftes, er det vigtigt, at vi får alle med. Vi skal ikke alene fokusere på de store virksomheder, for de kan langt hen ad vejen selv. Vi skal fokusere på den store masse af virksomheder, der har op til 250 medarbejdere, som står foran at konvertere deres hidtidige forretning til et nyt og mere bæredygtigt og ansvarligt udgangspunkt. Verdensmålene er en forandringsdagsorden – og nøglen til forandring er virksomhederne med færre end 250 medarbejdere,” siger Malene Thiele, CSR-chef i Dansk Erhverv.

Der bør fokuseres på import
En stor del af forklaringen på de relativt lave tal kan sandsynligvis forklares med det fokus, verdensmålsimplementeringen hidtil har haft.

”Størsteparten af kommunikationen om verdensmålene frem til i dag har haft de største virksomheder og eksportmuligheder som omdrejningspunkt. Og det er der jo gode grunde til, men det afskærer desværre også mange danske virksomheder fra at tage del i dagsordenen,” siger Malene Thiele.

Ifølge Dansk Erhverv bør verdensmål i høj grad også handle om lokal erhvervspolitik. Også fordi det reelt kun er seks til otte procent af virksomhederne i Danmark, der har eksportsalg – selvom denne udgør omkring halvdelen af det danske bruttonationalprodukt.

I Dansk Erhvervs analyse angiver hele 56 pct. af de virksomheder, som oplyser, at de ikke arbejder med verdensmålene, at det er fordi, de ikke mener, det er relevant for deres virksomhed, fordi virksomheden primært har et nationalt fokus. Det understreger ifølge Malene Thiele, at der er et stort behov for at formidle, hvad verdensmålene betyder for organisationer og virksomheder, der opererer i Danmark eller på vores nærmarkeder.

”Import-dagsordenen er et konkret område, hvor man vil kunne tage fat på for at mobilisere flere virksomheder omkring verdensmålene. Det handler om bedre fokus på verdensmålenes betydning for virksomheder med import og internationale værdikæder, og at det er et oplagt sted at starte, hvis man vil nå flere virksomheder end vi gør i dag, ”siger Malene Thiele.

Dansk Erhvervs planer for 2019
Hvad har Dansk Erhverv så tænkt sig at gøre ved det? Det kan man svare både generelt og konkret på. Generelt handler arbejdet om forretningsdrevet samfundsansvar hos SMV’erne og om at nå den store bredde i dansk erhvervsliv.

Konkret for 2019 kan man fortsætte tråden fra oven for.

”Vi vil arbejde meget med verdensmålenes betydning for virksomheder med import og internationale værdikæder. Både på grund af det, vores analyse viste i forhold til virksomheder uden eksport, men også fordi Import er en vigtig og voksende del af mange virksomheders produktion. Det handler jo om leverandørkædeansvar, men også bare om almindelige leverandørvalg, som kan være svært at gennemskue for udenlandske leverandører. Vi vil gerne finde nye veje til at hjælpe virksomheder med import med det valg og samtidig få samfundsansvar og verdensmål ind i arbejdet,” siger Malene Thiele.

Gå sammen i brancher
Desuden skal Dansk Erhverv fortsætte sit samarbejde med alle mulige aktører om konferencer, prisuddelinger og netværksmøder. Der skal holdes møder i CSR-netværket og satses på brancherelaterede indsatser.

”Vi har gode erfaringer med at prøve at skabe et branchefokus, det kan vi se når virksomhederne bedst. Hvis det bliver for bredt, er der ingen, der kan se sig selv i det. Derfor anbefaler vi alle at alliere sig med brancheorganisationer, for at sikre materialets konkrete anvendelighed når de skal udgive f.eks. vejledninger og anbefalinger,” siger Malene Thiele.

Det gælder også for arbejdet med verdensmål. Fremfor at virksomhederne sidder hver for sig og gennemfører ressourcekrævende strategiske analyser af muligheder og udfordringer i verdensmålene kan denne proces med fordel finde sted på brancheniveau. Malene Thiele fortæller, at flere brancheforeninger og sammenslutninger har allerede erfaring med bl.a. udrulning af indsatser for fx øget digitalisering til SMV’er. De ved, at det er svært, men de ved også, hvad der virker. Det kan der være brug for i relation til den bæredygtige omstilling i SMV’erne.

”Der er et stort uudnyttet potentiale. I vores undersøgelse kan vi også se, at 85 procent af virksomhederne arbejder med sociale forhold, 75 procent med klimaspørgsmål, men kun 25 procent arbejder med integration af bæredygtighed i forretningen og udvikling af produkter. Så der er stadig meget, som vi kan få til at ske. Det må en 2. plads blandt FN-landene ikke bremse os i,” afslutter Malene Thiele.

Læs mere om danske virksomheders arbejde med CSR og FN’s Verdensmål i Dansk Erhvervs analyse her.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online