Trekantsvirksomheder hædret for samfundsansvar

20 virksomheder fra trekantsområdet fik torsdag overrakt diplomer af erhvervsnetværket Green Network for deres CSR-arbejde.

Det er 18. år i træk, at Green Network uddeler diplomer til sine medlemsvirksomheder for deres CSR-arbejde. Foto: Green Network. .

20.06.2014

CSR.dk

20 mindre og mellemstore virksomheder i trekantsområdet fik torsdag den 19. juni overrakt diplomer af erhvervsnetværket Green Network som bevis på deres indsats for øget miljøvenlighed, bedre arbejdsmiljø og socialt engagement. 

Læs også: Østjyske virksomheder vil være samfundsansvarlige

Virksomhederne har kortlagt henholdsvis deres miljøpåvirkning, arbejdsmiljø eller sociale engagement i selvstændige redegørelser eller i én samlet bæredygtighedsredegørelse. Sidstnævnte gælder for de virksomheder, der har kortlagt alle tre områder.

Virksomhederne har desuden opstillet mål og handlingsplaner for de kommende to års arbejde med deres udvalgte indsatsområder.

”Det er 18. år i træk, at vi uddeler diplomer til vores medlemsvirksomheder for deres indsats, og hvert år glæder vi os over uddelingen, for den er samtidig bevis på, at det virkelig betaler sig at tage et samfundsansvar og for eksempel mindske sin miljøpåvirkning i virksomheden”, siger Kenneth Hald Jensen, administrerende direktør i Green Network.

Flere må gerne se lyset i CSR
I Green Network ser man gerne, at flere virksomheder får øjnene op for gevinsterne ved at gøre en CSR-indsats.

”Mindre og mellemstore virksomheder udgør 90 procent af det samlede antal virksomheder i Danmark, og hvis en større del af dem arbejdede med social og miljømæssig ansvarlighed, så er der betragtelig samfundsmæssig gevinst at hente i form af øget konkurrencekraft og jobskabelse, alene opnået ved besparelser”, siger Kenneth Hald Jensen.

Læs også: Min vej til CSR-jobbet: Thue Sandgren Birk

Green Network har siden 1996 overrakt mere end 800 diplomer til sine medlemsvirksomheder ved årlige ceremonier.

- JKK 

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.08.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen sætter fokus på balanceret livsstil med nye initiativer

18.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-neutral - hvornår må man sige det?

11.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Klimakompensation er ikke en fribillet

07.08.2025CSR.dk

Danmarks største kyllingeproducent beskyldt for greenwashing

07.08.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan får du både impact og forretningsværdi ud af ESG-kommunikationen

05.08.20253H Law

Sponseret

Velkommen til Den Grønne Lovguide

24.07.2025Klappir Nordic ApS

Sponseret

Partnerskabet mellem HUBIS og Klappir

24.07.2025MäRK

Sponseret

ESG skal mærkes – ikke markedsføres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Løft kvaliteten med Process FMEA

Formålet med dette kursus er at give deltagerne en grundlæggende forståelse af Failure Mode Effects Analysis metoden (FMEA), som anvendes til at identificere og analysere potentielle fejl i produkter og processer. Kurset giver dig værktøjer til at forbedre kvaliteten og pålideligheden af dit arbejde med kvalitetsforbedringer i processer og produkter.

Dato

26.08.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

26.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online