Tiden kalder på grøn omstilling

På et omstillingsseminar på CBS torsdag aften blev mulighederne for en grøn omstilling heftigt diskuteret.

Emil Urhammer, ph.d studerende i økologisk makroøkonomi, talte på gårsdagens omstillingsseminar på CBS..

29.11.2013

CSR.dk

Fra venstre: moderator Rune Wingård, Mikkel Kjær, der har skrevet speciale i grøn omstilling, Emil Urhammer, ph.d-studerende og sociolog Ole Bjerg. .

Vi har som samfund ikke erkendt behovet for et økonomisk paradigmeskifte, men der ses en tendens til at den grønne omstilling vinder mere og mere indpas i den politiske og økonomiske verden. Det var et af blot mange budskaber fra talere til torsdagens omstillingsseminar på CBS i København.   

Et af de initiativer, der i den politiske verden, peger i retning af grøn omstilling, er det nystiftede parti Alternativet, som blev præsenteret onsdag formiddag. Medstifter og initiativtager Uffe Elbæk har da også mange af de samme budskaber, som talerne på torsdagens seminar:

”Hvis vi ønsker, at vores børn og børnebørn skal have de samme chancer som vi har haft, kan vi ikke blive ved med at vende det blinde øje til. Vi er som samfund ikke bare på vej hen til kanten, men på vej ud over den, når det gælder vores forbrug af jordens begrænsede ressourcer”, udtaler den tidligere kulturminister Uffe Elbæk i en pressemeddelelse.

Læs også: Kom til debat om grøn og social omstilling

Nøgleproblemet er penge
Det globale samfunds problem er, ifølge mange, der går ind for en omstilling, at det er vækstorienteret. En orientering - eller et paradigme - som står i kontrast til filosofien bag grøn omstilling, hvor bnp ikke skal være målestok for velstand.

Sociolog og lektor ved CBS Ole Bjerg, der har skrevet bogen ’Gode penge’ mener, at et opgør med det nuværende paradigme er nødvendigt for at omstille til et grønnere og mere bæredygtigt samfund. 

”Der er sket rigtig meget inden for erhvervslivet. Virksomhederne gør en hel masse for klima og mennesker, men de gør ikke op med det økonomiske paradigme”, siger Ole Bjerg i sit oplæg på CBS.

Læs også: COP19 blev en gyser

Ole Bjerg er lektor ved CBS og har skrevet bogen 'Gode Penge', hvor han præsenterer en reform af penge- og banksystemet til et bankvæsen med fuld reserve. Under et sådant system har staten ikke alene kontrol med skabelsen af de fysiske penge, men også med produktionen af elektroniske penge..

Op af sofaen
”Forestil dig et hus, der brænder. Inden i det står to mennesker. De opdager måske slet ikke, at det brænder. I stedet står de med en sofa mellem hænderne og diskuterer, hvor sofaen skal stå, og hvordan indretningen skal være”.

Sådan håndterer politikerne, ifølge Emil Urhammer, som skriver ph.d. i økologisk makroøkonomi, den systemkrise, der foregår netop nu. Samtidig sidder borgerne passivt i deres sofa, mens verden udenfor er i krise. Han kalder det ’Sofasyndromet’ og kom i sit oplæg med et billede på en løsning: op af sofaen (omstilling nedefra) og slip sofaen (omstilling oppefra).   

Efter oplæggene blev der diskuteret løsninger med et debativrigt publikum, som repræsenterede organisationer fra hele landet.

Omstilling Nu, CBS Sustainability Platform og Noah stod bag seminaret på CBS torsdag aften.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

22.09.20253H Law

Sponseret

Grønne buzzwords under lup: Gennemgang af udbredte begreber og hvorfor de kan være problematiske.

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

04.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Beierholm
Webinar
ESG to the point: EcoVadis - Sådan bliver I klar.

Arbejder din virksomhed med leverandører, kunder eller samarbejdspartnere, der stiller krav om bæredygtighedsdokumentation? – så er I muligvis blevet bedt om at gennemføre en vurdering via EcoVadis. EcoVadis er en af verdens mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedspræstationer – og bliver i stigende grad et krav i både offentlige og private udbud, partnerskaber og leverandørrelationer.

Dato

04.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - Aarhus november 2025

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
EU Sustainability Navigator Session 4: EU Deforestation Regulation (EUDR)

Are you struggling to keep up with the rapid evolution of EU sustainability regulations? The EU Sustainability Navigator leverages the extensive experience of the UN Global Compact to support companies in driving meaningful impact to help guide action and overall impact.

Dato

04.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online