Sustainable Brands er i gang i København

I går begyndte den internationale konference Sustainable Brands 2017 i København, hvor globale virksomheder deler ud af deres erfaringer og planer om bæredygtighed i alle former. CSR.dk er med.

Global Sustainability Business Controller for H&M, Vanessa Rothschild, talte om virksomhedens langsigtede mål om en klimapositiv værdikæde. Foto: Anders Kampmann.

31.10.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

CSR.dk er med som major media partner og kan her omtrent halvvejs i de tre dages aktiviteter på Radisson-hotellet ved Stadsgraven i kanten af Islands Brygge berette om godt fremmøde og en mængde forskellige indspark fra en række ligeså forskellige hjørner.

Udo Felten fra SIG præsenterede selskabets plantebaserede karton, Signature Pack. Foto: Anders Kampmann.

Førstedagen bød på en stribe break out-sessioner om emner som ligestilling, ledelse, SDG-snak og cirkulære forsyningskæder. Sidstnævnte omfattede bl.a. den tyske emballageproducent SIG, der præsenterede sin nyudviklede Signature Pack, der er udelukkende er fremstillet af fornybare plantebaserede materialer.

Udviklingsprocessen har ikke været billig, men businesscasen er god, forklarede selskabets Manager Product Related Global Environmental Sustainability & Affairs, Udo Felten.

”Vores undersøgelser viser klart, at bæredygtig indpakning øger sandsynligheden for, at kunderne køber din vare. I adskillige forbrugersegmenter fylder ansvarlighed stadig mere, og det tager vi også ind i vores produktionskæde, hvor vi allerede er blandt de bedste i forhold til eksempelvis genbrugsmaterialer. Her bruger vi pt. op til 82 procent certificerede fornybare råvarer, og vi sigter efter de 100 inden længe”, sagde han.

Brug for glade helte
Senere på dagen fortsatte oplæggene i det centrale Ballroom, hvor grundlægger af og CEO for Sustainable Brands KoAnn Skrzyniarz talte om brandlederskab i det 21. århundrede, mens Christian Honoré fra Goodwings var med til at levere det nordiske perspektiv, bl.a. sammen med Kaj Török fra svenske Max Burgers, der har brugt klimaforandringerne til at skabe plantebaserede produkter med solid kommerciel succes.

I dag åbnede iværksætteren Solitaire Townsend, der står bag kommunikationsbureauet Futerra, så begivenhederne fra hovedscenen med et indblik i hendes egen nye bog, The Happy Hero, som peger på behovet for en grundlæggende tro på, at menneskeheden rent faktisk kan overkomme og bekæmpe den globale opvarmning.

”Vi har brug for de her glade helte, ikke mindst blandt de unge mennesker, hvor alt for mange er fatalister nærmest uden tro på, at vi kan håndtere klimaforandringerne. Og klodens virksomheder skal også med, hvis vi skal i mål – og det skal vi jo”, som hun understregede.

En af de virksomheder, vi (på godt og ondt) ofte beretter om her på sitet, og som har taget udfordringerne til sig, er svenske H&M, som var repræsenteret af Global Sustainability Business Controller Vanessa Rothschild.

Læs også: Verdens energiforbrug vil toppe i 2030

”Vi skal bruge vores størrelse og rækkevidde til at bringe os selv foran tidsplanen (ift. Parisaftalen, red.) og derfor sigter vi efter en klimapositiv værdikæde allerede i 2040” sagde hun, og fremhævede mulighederne for eksempelvis at udstyre selskabets leverandørfabrikker i Bangladesh med solpaneler på tagene for på den måde at nedsætte sit CO2-udslip.

Sustainable Brands-konferencen slutter i morgen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online