Rebet strammes om aggresiv skatteplanlægning

G7-landenes finansministre har i weekenden aftalt at arbejde for en global selskabsskat på minimum 15 procent.

07.06.2021

CSR.dk

Under et møde i G7, organisationen der faciliterer koordination og samtale mellem syv af verdens største industrinationer, G7, nåede de syv landes finansministre frem til en aftale, som mange internationale medier omtaler som ”historisk”.

Ifølge aftalen skal de syv lande arbejde for at indføre en bund i den globale selskabsskat, så multinationale virksomheder ikke kan reducere deres skattebetalinger til et minimum ved at flytte indtægter rundt mellem lande.

Selskabsskatteprocenter i Europa 2020

  • Malta: 35 procent
  • Frankrig 32,02 procent
  • Portugal: 31,5 procent
  • Tyskland 29,90 procent
  • Italien: 27,81 procent
  • Østrig, Belgien, Holland og Spanien : 25 procent
  • Luxembourg 24,94 procent
  • Grækenland: 24 procent
  • Danmark: 22 procent
  • Sverige: 21,4 procent
  • Slovakiet: 21 procent
  • Estland, Finland, Letland: 20 procent
  • Tjekkiet, Polen, Slovenien: 19 procent
  • Kroatien: 18 procent
  • Rumænien: 16 procent
  • Litauen: 15 procent
  • Cypern, Irland: 12,5 procent
  • Bulgarien: 10 procent
  • Ungarn: 9 procent

Kilde: The Tax Foundation

En global selskabsskat på 15 procent vil primært være aktuel for meget store virksomheder og vil være en måde at sikre, at de betaler skat i de lande, hvor de har hovedkvarter eller aktiviteter. Det skal ske ved at fjerne fordelen ved at placere sit overskud i et skattely, fordi selskabet vil blive afkrævet differencen mellem et skattelys lave skattesats og den globale mindstesats på 15 procent.

Det er f.eks. techgiganter som Amazon, Google og Facebook som planlægger deres skat ved hjælp af selskaber uden egentlig aktivitet, men som ejer f.eks. rettigheder til software, for hvilken disse selskaber fakturerer koncernens øvrige selskaber – hvor den egentlige forretningsaktivitet foregår.

En praksis som i mange år har været kritiseret af NGO’er, og som frivilligt baserede virksomhedsinitiativer som f.eks. the B-teams principper for ansvarlig skat går imod.

Facebook reagerede på aftalen ved at sige, at hvis aftale træder i kraft, ville virksomheden skulle betale mere i skat i forskellige lande. Det bliver dog ikke kun nye udgifter for tech-virksomheder, da det også indgår i aftalen, at når reglerne fra den nye aftale træder i kraft, bortfalder eksisterende ”digital services”- skatter i Europa.

Aftalen kommer efter flere års diskussioner og lægger an til at være begyndelsen på en reform af det globale skattesystem, som stammer fra 1920’erne og har endog meget svært ved at rumme globale virksomheder i en digital alder. Planen er, at G7-landene tager aftalen op ved et møde mellem 20 af de største økonomier, G20, i næste måned og senere bliver de 139 OECD-lande inddraget.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart