Økologer vil have mere handling fra politisk hold

Danmark har i flere omgange politisk vedtaget målet om fordobling af økologi, med planer for salg, dyrkning og eksport. Men salget af økologiske varer står stille. Økologisk Landsforening kalder på handling.

Rasmus Prehn er administrerende direktør i Økologisk Landsforening.. Foto: Uffe Bregendahl/Økologisk Landsforening

24.08.2026

CSR.dk

Salget af økologiske fødevarer i dagligvarehandlen er stagneret omkring en andel på ca. 12 procent. Det viser nye tal fra analysevirksomheden Kauza. Det skriver Økologisk Landsforening i en pressemeddelelse.

Det er fjerde år i træk, at økoandelen i dagligvarehandlen i første halvår blot varierer med decimaler. Manglen på vækst står i kontrast til politikernes målsætning om at fordoble økologisalget frem mod 2030. Derfor appellerer Økologisk Landsforening nu til politikerne.

”Der skal handling til, hvis politikerne virkelig mener det, når de siger, at de vil fordoble økologien og derved sikre renere drikkevand, flere dyr under åben himmel, mere liv i de danske fjorde og større biodiversitet. Det er ikke nok længere at pynte sig med det. Politikerne må gøre noget nu for at stimulere efterspørgslen,” siger Rasmus Prehn, der er administrerende direktør i Økologisk Landsforening.

Han understreger, at Økologisk Landsforening har flere bud på, hvordan man kan få efterspørgslen på økologi til at stige. Et af dem er at byde ind med forslag om helt at fjerne moms på økologi som et bidrag til den aktuelle debat om moms.

Politik og dagligvarehandlen hænger sammen

Økologisk Landsforening arbejder målrettet sammen med supermarkedskæderne om at få mere økologi ud på hylderne og er i løbende dialog om at markedsføre og synliggøre økologien yderligere. Rasmus Prehn understreger, at de politiske initiativer og dialogen med dagligvarehandlen hænger nøje sammen.

”Lykkes man med at få efterspørgslen på økologi til at stige, vil det øge supermarkedernes appetit på at stille økologien frem på hylderne og igen tage flere økologiske varer ind i sortimentet. Det vil forplante sig helt ned til indholdet på landbrugernes marker og sikre liv til politikernes økologiske fordoblingsmålsætning, der ærlig talt har brug for et frisk pust.”

Økologisk Landsforening har selv et væld af kampagner, partnerskaber og projekter, der skal være med til at sætte økologien i scene overfor forbrugeren. Der er også en lang række af økologiske arrangementer den kommende tid. De kan ses i foreningens arrangementskalender.

Økologiandel i detailhandlen

ÅrØkologiandel
202612,3 %
202512,5 %
202412,4 %
202312,1 %

Tabellen viser økologiandelen i detailhandlen målt i værdi i første halvår i perioden 2023-2026. Kilde: Analysevirksomheden Kauzas tal fra dagligvarehandlen, der er baseret på shopperdata, som er genereret på baggrund af digitale kvitteringer fra 10.000 danske husstande, der abonnerer på appen ”What I buy”.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle