Ny rapport: Regeringen glemmer Verdensmålene

Regeringen klarer sig dårligt, når det kommer til at implementere Verdensmålene. Det er hovedkonklusionen i en ny rapport lavet af danske NGO’er.

I en ny rapport fra de to civilsamfundsnetværk, Globalt Fokus og 92-gruppen, gennemgår og vurderer medlemsorganisationer hos de to netværk den danske regerings arbejde med at implementere Verdensmålene i Danmark og i Danmarks internationale engagement. Resultatet er klart: Regeringen skal stramme op. .

12.06.2018

CSR.dk

Regeringens indsats for at implementere og opnå Verdensmålene er for dårlig. Og Danmark internationale engagement halter bagud. Sådan lyder kritikken i en ny rapport ved navn ”Skyggerapport på Danmarks implementering af Verdensmålene”, der er udarbejdet og udgivet af organisationerne Globalt Fokus og 92-gruppen.

”Vi mener, at rapporten er vigtig, fordi den signalerer et brud med den utilstrækkelige ’her går det godt’ tankegang, der ellers risikerer at præge debatten her i Danmark. I rapporten anerkender vi, at Danmark har taget nogle positive skridt, men vi må samtidig stå fast på, at vi langt fra er i mål, og at mange af de skiftende regeringers tiltag gennem de sidste mange år faktisk har skubbet os længere væk fra at nå målene”, siger formand for 92-gruppen, Torleif Jonasson.

Læs også: Regeringen: Grønne investeringer skal op i gear

Regeringens indsats for at bidrage til opnåelsen af de 17 Verdensmål er vurderet med udgangspunkt i NGO’ernes ekspertviden. Og resultatet er skuffende. 

Hvert mål er blevet scoret som enten rød, gul eller grøn afhængig af, hvor langt Danmark er på det pågældende område. Ved intet Verdensmål blev Danmark tildelt den grønne farve, der repræsenterer den gode vurdering. Og ifølge formand for Globalt Fokus, Laust Gregersen, skyldes det, at regeringen ikke gør nok for at løse disse udfordringer.

”Hvis vi skal nå Verdensmålene kræver det en stor indsats – også fra Danmark. Vi er som land ikke tæt på at være bæredygtige, og der er stadig store udfordringer. Vores rapport viser dette, og giver også anvisninger på nogle af de områder, hvor regeringen bør gøre mere. Vi håber nu, regeringen og Folketinget vil styrke sin indsats for at nå Verdensmålene”, siger han.

De danske NGO’er efterlyser her særligt målsætninger inden for miljø-, klima-, økonomisk og social bæredygtighed, der holder på den lange bane, i modsætning til de nuværende, der beskyldes for at være for kortsigtede.

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia