Ny rapport: Regeringen glemmer Verdensmålene

Regeringen klarer sig dårligt, når det kommer til at implementere Verdensmålene. Det er hovedkonklusionen i en ny rapport lavet af danske NGO’er.

I en ny rapport fra de to civilsamfundsnetværk, Globalt Fokus og 92-gruppen, gennemgår og vurderer medlemsorganisationer hos de to netværk den danske regerings arbejde med at implementere Verdensmålene i Danmark og i Danmarks internationale engagement. Resultatet er klart: Regeringen skal stramme op. .

12.06.2018

CSR.dk

Regeringens indsats for at implementere og opnå Verdensmålene er for dårlig. Og Danmark internationale engagement halter bagud. Sådan lyder kritikken i en ny rapport ved navn ”Skyggerapport på Danmarks implementering af Verdensmålene”, der er udarbejdet og udgivet af organisationerne Globalt Fokus og 92-gruppen.

”Vi mener, at rapporten er vigtig, fordi den signalerer et brud med den utilstrækkelige ’her går det godt’ tankegang, der ellers risikerer at præge debatten her i Danmark. I rapporten anerkender vi, at Danmark har taget nogle positive skridt, men vi må samtidig stå fast på, at vi langt fra er i mål, og at mange af de skiftende regeringers tiltag gennem de sidste mange år faktisk har skubbet os længere væk fra at nå målene”, siger formand for 92-gruppen, Torleif Jonasson.

Læs også: Regeringen: Grønne investeringer skal op i gear

Regeringens indsats for at bidrage til opnåelsen af de 17 Verdensmål er vurderet med udgangspunkt i NGO’ernes ekspertviden. Og resultatet er skuffende. 

Hvert mål er blevet scoret som enten rød, gul eller grøn afhængig af, hvor langt Danmark er på det pågældende område. Ved intet Verdensmål blev Danmark tildelt den grønne farve, der repræsenterer den gode vurdering. Og ifølge formand for Globalt Fokus, Laust Gregersen, skyldes det, at regeringen ikke gør nok for at løse disse udfordringer.

”Hvis vi skal nå Verdensmålene kræver det en stor indsats – også fra Danmark. Vi er som land ikke tæt på at være bæredygtige, og der er stadig store udfordringer. Vores rapport viser dette, og giver også anvisninger på nogle af de områder, hvor regeringen bør gøre mere. Vi håber nu, regeringen og Folketinget vil styrke sin indsats for at nå Verdensmålene”, siger han.

De danske NGO’er efterlyser her særligt målsætninger inden for miljø-, klima-, økonomisk og social bæredygtighed, der holder på den lange bane, i modsætning til de nuværende, der beskyldes for at være for kortsigtede.

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle