Nu kan du sende din brugte madras til genanvendelse

Hvert år smides der omkring 65.000 madrasser ud i København. Men madrasserne indeholder gode materialer, der kan genanvendes. Derfor starter Københavns Kommune et nyt forsøg.

Så længe de er tørre, må hullede madrasser også gerne komme med i Københavns Kommunes nye genanvendelsesforsøg.. Foto: 123rf.com

19.02.2024

CSR.dk

Årligt smides der omkring 65.000 madrasser ud i København altså mere end 1.300 tons. Det svarer til, at hver københavner skifter sin madras ud hvert tiende år. Madrasserne fylder i affaldsskurene og på genbrugspladserne, og de indeholder materialer, som kan bruges til nye produkter. I dag er det kun fjedrene af metal samt træ fra boksmadrasserne, der bliver genanvendt. Resten af materialerne sendes til forbrænding.

Derfor starter Københavns Kommune et nyt forsøg, hvor man fra d. 1. februar og de næste ni måneder vil indsamle tørre madrasser i hele byen og sende dem til genanvendelse på det nye sorteringsanlæg på Prøvestenen i København og til et specialiseret sorteringsanlæg i Holland.

Madrasserne skal være tørre

Et af kravene til at man kan genanvende madrasserne er, at de skal være tørre. Derfor er det vigtigt, at man stiller sin gamle madras i et overdækket rum til stort indbo i gården eller afleverer sin madras i de tørre containere på Sydhavn Genbrugscenter eller Borgervænget Genbrugsstation.

Når madrasserne er indsamlet, bliver de kørt til Prøvestenen i København. Her vil firmaet Norrecco sortere madrasserne. Boksmadrasserne neddeles på stedet og sorteres i træ, der kan blive til spånplader og metal som fx kan blive til nye fjedre.

Spring- og skummadrasser pakkes og sendes til Holland, hvor de bliver behandlet på et specialiseret sorteringsanlæg, der er bygget til at dele madrasserne op i materialer til genanvendelse, herunder skum, latex, metal og tekstiler.

Fakta:

  • Hvert år smides der omkring 65.000 madrasser ud i Københavns Kommune
  • Københavns Kommune starter et forsøg, hvor man fra d. 1. februar og i de næste ni måneder vil indsamle tørre madrasser i hele byen og sende dem til genanvendelse.
  • Boksmadrasserne bliver findelt og sorteret til genanvendelse på det nye sorteringsanlæg på Prøvestenen i København imens skum- og springmadrasser behandles på et specialiseret sorteringsanlæg i Holland.
  • Københavns Kommune forventer at samle ca. 400 tons madrasser i det kommende forsøg fordelt på 100 tons fra genbrugspladser og 300 tons fra stort indbo.
  • Man kan selv aflevere sin madras til genanvendelse på to forskellige genbrugsstationer i en tør container på Sydhavn Genbrugscenter og Borgervænget Genbrugsstation.

Bøvlet type affald

Ifølge Line Barfod, der er teknik- og miljøborgmester i Københavns Kommune, er madrasserne svære at have med at gøre, når man skal af med dem. 

"Madrasser er en af de mange eksempler på en type affald, der er lidt bøvlet og som vi tidligere har sat ned i gården og ladet blive udsat for vind og vejr. Nu skal vi prøve at gøre noget nyt. Vi skal sætte de gamle madrasser i ly, så vi i Københavns Kommune kan indsamle dem tørt og på den måde kan genanvende materialerne til nye produkter. Der er allerede virksomheder i Danmark, der står klar til at modtage materialerne. Vi skal generelt flytte os væk fra brug og smid væk-kulturen og behandle vores ressourcer bedre. Det her forsøg er netop et eksempel på, at vi i Københavns Kommune går forrest for at øge genanvendelsen og skåne klimaet," siger Line Barfod, teknik- og miljøborgmester i Københavns Kommune.

Forsøget vil vare i ni måneder fra d. 1. februar og skal danne grundlag for en efterfølgende beslutning om, hvorvidt ordningen skal overgå til almindelig drift.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J