Nu går gratis ESG-værktøj i luften

Ejendomsbranchen har nu fået sit eget gratis og fælles værktøj til ESG-rapporteringen, som skal medvirke til, at data i branchen bliver mere transparent, konkret og sammenlignelig. Og det er man glad for hos finanssektoren.

Hos Realkredit Danmark mener man, at den nye ESG-skabelon er med til at rykke ejendomsbranchen den rigtig vej. Foto: 123rf.com.

16.01.2024

CSR.dk

I august 2023 gik flere brancheaktører sammen med målet om at lave skabelonen Real ESG – The Real Estate Reporting Framework, der skal gøre det nemt og overskueligt at rapportere om ESG.

Den skabelon er nu blevet til virkelighed. Prototypen er netop blevet udgivet som et gratis værktøj via EjendomDanmark og Molio med støtte fra den filantropiske forening Realdania.

Det skriver AKF i en pressemeddelelse.

Læs også: Ejendomsaktører går sammen om gratis ESG-skabelon

”Med værktøjet får vi mulighed for at sammenligne og opsamle viden på tværs af branchen, men også internt om vores egne ejendomsporteføljer. Vi får en fælles referenceramme for vores ejendommes negative og positive påvirkninger. Det muliggør, at vi i langt højere grad kan træffe kvalificerede og datadrevne beslutninger i vores arbejde med at fremtidssikre vores investeringer og skabe attraktive ejendomme,” siger Christian Gjessing Bruun, ESG & bæredygtighedschef hos AKF.

Prototypen er udgivet i to udgaver. Den fulde skabelon er rettet mod større ejendomsbesiddere, og den enkle udgave er rettet mod mindre ejendomsbesiddere.

”Det er vigtigt, at hele ejendomsbranchen får et fælles sprog for ESG. Derfor har vi udviklet et gratis værktøj, som ejendomsselskaber nemt, hurtigt og billigt kan implementere, og vi har endda udgivet en særudgave målrettet mindre ejendomsbesiddere,” udtaler Christian Haaber Westergaard Nielsen, director og head of ESG hos Thylander.

Projektet går nu ind i næste fase, hvor en perlerække af førende aktører videreudvikler værktøjet. 

”Vi er taknemmelige for den brede opbakning til projektet, og vi ser frem til at videreudvikle projektet sammen med branchen. Når vi samarbejder på tværs, kan vi nemlig forvandle komplekse udfordringer til enkle løsninger,” lyder det fra Ali Simiab, ESG-rådgiver hos Simiab.

Til gavn for flere brancher
Det er dog ikke kun ejendomsbranchen, der er begejsret over det nye ESG-værktøj.

Læs også: Ejendomsbranchen får grønt skub af nyt partnerskab

Også penge- og realkreditinstitutter kan drage nytte af skabelonens ensartede datasystem.

”Standarden giver samtidig den finansielle sektor adgang til mere ensartet ESG-data, som åbner mulighederne for, at vi bedre kan understøtte kunderne med relativt gunstigere lånevilkår for investeringer, der fremmer den grønne omstilling. Værktøjet vil derfor på flere måder medvirke til at rykke branchen i den rigtige retning,” siger Bjarne Jørgensen, direktør for store erhvervskunder i Realkredit Danmark, i en pressemeddelelse.

Det forventes, at næste udgave af projektet udgives efter sommerferien via EjendomDanmark og Molio.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

13.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Færre rapporteringskrav gør ikke ESG-data mindre relevante for SMV’er

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online