Ejendomsaktører går sammen om gratis ESG-skabelon

En ny, gratis ESG-skabelon skal sikre, at ejendomsbranchens rapportering bliver både konkret og sammenlignelig.

Ifølge aktører fra AKF, Thylander og Balder Danmark skal skabelonen både skabe nemhed og sund konkurrence i ejendomsbranchen. Foto: AKF..

25.08.2023

CSR.dk

Uigennemskuelige kriterier skal nu ikke længere være en undskyldning for ikke at rapportere om ESG i ejendomsbranchen.

En række af branchens aktører som AKF, Balder Danmark, Build, Danica Ejendomme, Danske Bank, Deas, Deloitte, Realkredit Danmark, Simiab og Thylander  er nemlig gået sammen om at etablere en gratis ESG-rapporteringsskabelon til hele ejendomsbranchens værdikæde.

Projektet hedder Real ESG – The Real Estate Reporting Framework, og projektet skal sikre, at rapporteringen i ejendomsbranchen bliver transparent, konkret og sammenlignelig.

Læs også: Nyt projekt skal være en hjælpende hånd i ejendomsbranchens grønne omstilling

Ambitionen er, at aktørernes udledninger, reduktioner og øvrige datapunkter opstilles, beregnes og formidles på den samme måde.

Det er nemlig først, når aktørernes indsats kan benchmarkes, at der opstår sund konkurrence om at reducere klimaaftrykket, mener Jonathan Leonardsen, der er bæredygtighedsansvarlig hos Balder Danmark.

”Vi skal reducere vores klimaaftryk og sikre en sund social udvikling. Derfor er vi nødt til at have ensartede metoder for at opgøre det. Vores aftryk som branche er stort, men når vi rykker os samlet, som i det her projekt, kan vi gøre en stor forskel,” siger han.

Til gavn for hele værdikæden
Rapporteringsskabelonen vil gøre det nemmere, hurtigere og billigere at udarbejde en ambitiøs ESG-rapport.

På den måde skal hver aktør ikke bruge tid, penge og energi på at skabe sin egen rapporteringsskabelon, fortæller Christian Gjessing Bruun, ESG & bæredygtighedschef hos AKF.

”En standardiseret ESG-rapportering er nøglen til at drive forandring i branchen. Med en fælles referenceramme kan vi øge gennemsigtigheden, sammenligne data og dele viden, hvilket kan lægge pres på os selv, men også på vores værdikæder og samarbejdspartnere i arbejdet mod en mere bæredygtig bygge- og ejendomsbranche,” siger han.

Læs også: ’Byggeriet er en klar nøgle til at håndtere klimakrisen’

Projektets fokus er særligt ensartede datapunkter, som skal gøre det overskueligt for ejendomsselskaberne at rapportere ESG-indsatsen, og enkle definitioner, så de bruger identiske beregningsprincipper.

Projektets primære målgruppe er ejendomsbesidderne, men målet er, at projektet bliver praktisk anvendelig for hele ejendomsbranchens værdikæde – blandt andet developere, entreprenører og rådgivere.
Derfor vil projektholdet også samarbejde med relevante organisationer, eksperter og branchefolk om udviklingen af værktøjerne.

”ESG-data er allerede vigtig og bliver endnu vigtigere i fremtiden. Långivere, investorer og øvrige stakeholders har nemlig sunde, berettigede og ambitiøse forventninger til ejendomsbranchens ESG-data. Derfor er det også oplagt, at vi samarbejder om at udvikle en open source-rapporteringsskabelon, som hele branchen får glæde af, og som medvirker til at gøre ESG-data sammenlignelig,” lyder det fra Christian Haaber Westergaard Nielsen, director og head of ESG hos Thylander.

Det forventes, at første del af projektet udgives primo 2024.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark