International opfordring til flybranchen om at gennemgå grøn markedsføring

Forbrugerne skal kunne gennemskue flyselskabernes indsats for at nedbringe CO2-udledning. Forbrugerombudsmanden opfordrer nu flybranchen til at gennemgå branchens grønne markedsføring.

Foto: 123rf.com

23.05.2025

CSR.dk

Forbrugerombudsmanden og netværket af forbrugerbeskyttende myndigheder i andre lande (ICPEN) opfordrer flybranchen til at gennemgå sine udsagn om grøn markedsføring. I et fælles brev fra nedenstående ICPEN-myndigheder opfordres branchen til at hæve niveauet for markedsføring med grønne udsagn, så forbrugerne kan foretage et informeret valg af flyselskab, når de ønsker at flyve.

Flybranchen står årligt for omkring tre procent af verdens samlede CO2-udledning fra menneskelige aktiviteter, og hensigten med brevet er at give forbrugere bedre mulighed for at gennemskue, hvilke flyselskaber der gør mest for at nedbringe deres CO2-udledning ved hjælp af innovation og investering i teknologi. 

Læs brevet til flybranchen (Joint Open Letter to Aviation Sector on the use of Environmental Claims in Marketing to Consumers). 

Forbrugerombudsmanden og de øvrige internationale søstermyndigheder opfordrer blandt andet branchen til at:

•    Sørge for, at alle påstande er korrekte, klare og præcise.
•    Undgå at benytte vage og generelle udsagn.
•    Kun komme med miljøpåstande, hvis der er tilstrækkelig dokumentation for dem.
•    Fokusere på konkrete tiltag, som allerede er gennemført eller i gang, i stedet for at markedsføre sig med løfter om fremtiden.

Forbrugerombudsmandens har tidligere modtaget klager over flybranchen og har senest politianmeldt et flyselskab for vildledende miljømarkedsføring.

Sagen er endnu ikke afgjort. I 2023 indgav den europæiske forbrugerbeskyttelsesorganisation, BEUC, en klage til de forbrugerbeskyttende myndigheder i Europa (CPC-netværket) over 17 flyselskabers markedsføring med klimaudsagn. Også disse sager er fortsat under behandling i CPC-netværket.

Greenwashing er et særskilt og vigtigt fokusområde hos Forbrugerombudsmanden. I efteråret 2024 offentliggjorde Forbrugerombudsmanden nye anbefalinger til markedsføring med udsagn om klima, miljø og bæredygtighed til virksomheder.

Det skal være muligt for forbrugerne at navigere i klimaudsagn fra flybranchen. Det er en branche, der udleder meget CO2, og derfor er det vigtigt, at markedsføringen er transparent, afbalanceret og korrekt. Med denne fælles opfordring ønsker vi at understøtte, at forbrugerne kan vælge flyselskab på et oplyst og ikke-vildledende grundlag," siger Forbrugerombudsmand, Torben Jensen. 

Hvem er afsenderne?

  • Belgian Directorate General for Economic Inspection
  • Chile Servicio Nacional del Consumidor
  • Colombian Superintendencia de Industria y Comercio
  • Colombian Superintendencia de Transporte
  • COMESA Competition Commission
  • Danish Consumer Ombudsman
  • Fijian Competition & Consumer Commission
  • Hungarian Competition Authority
  • The Netherlands Authority for Consumers and Markets
  • New Zealand Commerce Commision
  • Norwegian Consumer Agency
  • Peru Indecopi
  • Polish Office of Competition and Consumer Protection
  • Turkish Ministry of Trade
  • Slovak Trade Inspection
  • Spanish Directorate General of Consumer Affairs
  • Swiss State Secretariat for Economic Affairs SECO

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense