Hvad skal virksomheder med børn?

Investeringer i børn skaber gode markeder, og kunderne kan lide det. UNICEF afholder Børnenes Dag og viser, hvad CSR med fokus på børn kan handle om.

Thomas Kirk Kristiansen, fjerdegenerationsejer af Lego Koncernen, udvekslede måske byggetricks, da virksomheden og Unicef lancerede deres partnerskab ved en event i New York i marts 2015.

17.11.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

På mandag d. 21. november er det Børnenes Dag. FN’s Børnekonvention fylder år og UNICEF Danmark benytter lejligheden til at samle virksomhedsledere, politikere og offentlige aktører i Danmark til et stort netværksevent: Børnenes Dag.

​Børnenes dag

Programmet for Børnenes dag kan ses her.

Udover ti forskellige workshops at vælge mellem, taler både statsminister Lars Løkke Rasmussen, administrerende direktør for LEGO Group, Jørgen Vig Knudstorp, chef for UNICEF i Syrien, Hanaa Singer og professor i jura på Oslo universitet og medlem af FNs Børnekomité, Kirsten Sandberg. Og så kan man hilse på børn fra UNICEFs Rettighedsskoler og se hvem der bliver kåret som modtager af Børnenes Pris 2016. 

Men hvorfor skal virksomheder egentlig interessere sig for børn? Det første svar på det spørgsmål er stort set altid, ”fordi børn er fremtiden”. Det er objektivt rigtigt, men det kan måske være svært at komme på virksomehedens budget, hvis det er det eneste argument man har i posen.

Markedsudvikling, medarbejdere og forbrugere
Ifølge Morten Jørgensen, som er fundraisingchef i UNICEF er der andre, mere konkrete grunde.

”For det første gavner virksomheders investeringer i børn og uddannelse de samfund, børnene bor i, og det giver dygtigere arbejdskraft, mere stabile samfund med mulighed for at blive kommercielt interessante markeder i fremtiden. For det andet ved vi, at forbrugere synes det er vigtigt, at virksomheder bakker op om børn, det skaber en vis form for loyalitet. Det gælder i Danmark og i resten af verden,” siger han.  

Et sidste argument for at fokusere på børn i sit CSR-arbejde, handler om den kommende generation af medarbejdere – dem vi kalder Millenials. Alle undersøgelser viser, at de har et stort ønske om at blive associeret med virksomheder, som bidrager til en positiv samfundsudvikling.

Det er da også langs de linjer, UNICEF byder ind, når de indgår partnerskaber med virksomheder.

”Det kan være aktiviteter, der engagerer virksomheden og dens medarbejdere i en fælles sag, eller noget der er vendt mod forbrugere, hvor virksomehedens brand bliver associeret med en et objektivt godt formål,” forklarer Morten Jørgensen.

Naturligt for Lego
Kongen af legetøjsvirksomheder, Lego, er stærkt repræsenteret på Børnenes Dag i 2016. De har ikke overraskende et stærkt fokus på børn i deres CSR-arbejde, og har siden 2015 haft et omfattende partnerskab med UNICEF om at udbrede viden om hvordan man kan inkludere børn i en virksomheds ansvarlighedsarbejde.

”UNICEF har forklaret os, at der mangler viden om, hvordan påvirkningen ser ud, og inspiration til, hvordan man som virksomhed sikrer en positiv påvirkning. Vi har derfor forpligtet os til at dele vores gode eksempler til inspiration,” forklarer Katrine Kirk Muff, som også taler på en workshop til Børnenes Dag.

Partnerskabet indebærer også, at UNICEF rådgiver Lego om virksomhedens egne aktiviteter.

”Sammen med UNICEF arbejder vi eksempelvis i vores egen forretning på at reducere den risiko for børn, der opstår i takt med den digitale revolution – samtidig med, at vi gør det muligt for børnene at udnytte de fordele digitaliseringen medfører.  UNICEF har dén ekspertviden, der skal til for, at vi kan blive ved med at skabe de bedst mulige rammer for børn i en verden under stadig forandring. Helt konkret har UNICEF bidraget med deres viden og leveret input til vores reviderede policy når det gælder markedsføring til børn samt digital sikkerhed for børn,” siger Katrine Kirk Muff.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle