Hobevis af sager om greenwashing ligger i kø hos Forbrugerombudsmanden

Flere og flere virksomheder bliver i dag indberettet for greenwashing til ombudsmanden. Men der ligger fortsat årgamle sager på bordet, og det kan gå udover virksomheder såvel som forbrugere.

Ifølge aktindsigten ligger der 20 sager, som over to år gamle. Foto: 123rf.com..

25.10.2023

CSR.dk

Flere og flere virksomheder, der mistænkes for at pynte sig med grønne, lånte fjer i deres markedsføring, ender nu som sager hos Forbrugerombudsmanden.

Men trods en ekstrabevilling på 28 millioner kroner mellem 2022 og 2025 ligger der 20 sager hos forbrugervagthunden, som er over to år gamle. Og stadig flere kommer til.

Det viser en aktindsigt i myndighedens igangværende og ventende sager, som Børsen har søgt.

Læs også: Forbrugerombudsmanden takker af

Det er Claus Barrett Christiansen, advokat og partner hos Bech-Bruun, ikke tilfreds med. Han repræsenterer flere af de virksomheder, der i øjeblikket venter på at få behandlet sager.

“Der er meget lang ventetid i dag. Det er uholdbart. Jeg har fuld forståelse for, at man er underbemandede, så det er ingen kritik af de medarbejdere, som sidder med sagerne, men det er en stor belastning for virksomhederne. I pressen fremhæves man i mellemtiden som nogen, der kører en greenwashingsag imod, og så er man nærmest allerede skyldig” siger han til Børsen.

Forbrugerrådet Tænks seniorjurist Marie Frank-Nielsen deler Claus Barrett Christiansens bekymring og fremhæver, at forbrugere har brug for afgørelserne, fordi markedsføringsbilledet i dag er meget mere komplekst.

Hvis ikke man tager sagerne op i tide, kan forbrugerne nemlig blive mødt af vildledende budskaber i længere tid og markedet kan nå at rykke i den forkerte retning.

Læs også: Forbrugerombudsmanden politianmelder to virksomheder for greenwashing

Hos Forbrugerombudsmanden kan man godt forstå, at sagstiderne skaber frustration. Det fortæller Karen Søndergaard, som er kontorchef hos vagthunden.

Hun lægger dog vægt på, at man prioriterer at træffe de rigtige afgørelser snarere end at klare dem hurtigt. Derudover bliver de sager, der skal politianmeldes sat højst på listen.

Derfor kan nogle af sagerne ligge på bordet i længere tid, fordi de ikke skal videregives til politiet.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K