Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

Klimaforandringerne er en trussel, der nu også rammer fodboldens verden. Vildt vejr gør det allerede nu umuligt at spille kampe som tidligere. Så hvor kan man overhovedet afholde slutrunder i fremtiden?

Foto: 123rf.com

17.11.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvis det danske fodboldlandshold kvalificerer sig til VM-slutrunden i Canada, Mexico og USA i 2026, så kan der være en anden og større udfordring end fodboldkampe, der venter dem.

En ny rapport, viser således at klimaet kan blive en endnu farligere modstander end selv Brasiliens landshold. 

Ifølge organisationen Football for Future, som står bag rapporten, er infrastrukturen til slutrunden nemlig ikke tilpasset de ændrede vejrforhold, som klimakrisen medfører. 

Folkekirkens Nødhjælp spiller med 

Folkekirkens Nødhjælp er netop gået sammen med Football for Future og NGO’en Common Goals for at understrege behovet for klimatilpasning. Ikke bare af fodboldstadions, men også i resten af verden – specielt i verdens fattigste lande.

Samarbejdet med Football for Future og Common Goals er nu resulteret i en række kampagnevideoer under navnet ’One Game. One Planet’, der skal sætte fokus på behovet for klimatilpasning.

”Klimakrisen er her allerede, og konsekvenserne er uhyggelige. Det er tydeligt i fodboldverdenen, men det er endnu mere tydeligt i verdens fattigste lande. Derfor bliver vi nødt til at tilpasse os en ny klimavirkelighed, hvor oversvømmelser og tørke bliver mere og mere normalt,” siger Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær.

Football for Future-analysen dækker 16 stadions i de tre lande, der er vært for VM for herrer i 2026. Ved hjælp af klimamodellering vurderer den tre nøglefarer: ekstrem varme, tørke og ekstremt vejr/oversvømmelser. 

14 stadioner overskrider allerede i 2025 grænsen for, hvornår det er sikkert at spille på dem set i forhold til mindst en af de tre nøglefarer. Og ser man frem mod 2050 bliver det kun værre. Også på to af de stadions, som skal spilles på i henholdsvis 2030 og 2034. Og på 18 klubbaner fordelt på det meste af verden, som også er blevet analyseret. 

Rapporten konkluderer at ”fodbold er truet”. 

”Ekstrem varme, oversvømmelser, tørke og skovbrande reducerer allerede banens spilbarhed både på elite- og græsrodsniveau. Færre sikre træningsdage. Større sundhedsrisici. Faldende ungdomsdeltagelse. Disse er ikke fremtidige risici — de udfolder sig nu,” skriver Football for the Future på deres hjemmeside.

Det vigtigste er fodboldens rækkevidde

Ifølge Football for the Future er fodboldverdenen er begyndt at tage sin rolle i at beskytte planeten på sig. Klubber udvikler netto-nul-strategier, ansætter bæredygtighedsansvarlige og investerer i grønnere aktiviteter. 

Det er godt. Men som rapporten konstaterer: 

”Spillets største styrke ligger i dets globale rækkevidde. Med 5 milliarder fans kan fodbold påvirke adfærd, forme fortællinger og mobilisere kollektiv handling som ingen anden kraft på jorden.”

En af nøglerne til det, er at bruge nogle af fodboldens værdier og overbevisninger, der ifølge rapporten er: 

  • Man skal ikke miste troen før fløjten lyder på overtiden
  • Man kan ikke opnå store mål uden teamwork – alle har en vigtig rolle at spille
  • Det umulige er altid muligt – fodbold handler om mirakler

Fans i Nordamerika vil gerne se fodbolden gå forrest

Klubber og organisationer kan så glæde sig over, at den hidtil største undersøgelse af fodboldfans og klima viser, at fans vil sætte pris på, at fodboldklubber og -organisationer lægger sig forrest i klimafeltet – særligt i forbindelse med store slutrunder. Undersøgelsen dækker fans i Mexico, Canada og USA, som er landene bag slutrunden til næste år.  

Hele 96 procent af de mexicanske, 90 procent af de canadiske og 87 procent af de amerikanske fans i undersøgelsen mener således, at VM bør være et globalt forbillede for bæredygtighed i sport.

Opbakningen varierer dog, når man kommer tættere på hverdagen. Fans er næsten lige så enige i, at der skal klimatilpasses lokalt, men opbakningen falder gradvist, når der spørges til dekarbonisering og naturbaserede løsninger. Og kun omkring en fjerdedel af fansene i alle tre lande skal bede om plantebaserede mad som en del af menuen på stadions. 

Det er også helt tydeligt, at mænd over 55 og fans, der kun følger med i herrefodbold, bakker mindst op om klimatiltag i fodbold. 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense