Flere og flere whistleblowerordninger i Danmark

Flere og flere danske virksomheder giver deres medarbejdere mulighed for at ”blæse i fløjten” anonymt. Der er nu over 500 virksomheder med den slags ordninger.

08.03.2017

CSR.dk

Whistleblowerordning lader medarbejdere – og i nogle tilfælde eksterne – give lyd fra sig, hvis de får kendskab til kritisable forhold eller direkte lovovertrædelser som underslæb og bedrageri internt i virksomheden. Ordningerne giver på den måde virksomhedens ledelse værktøj til at opdage sager om fx korruption og bestikkelse, inden problemerne når at skade virksomhedens omdømme. 

Nye tal fra en datakørsel hos Datatilsynet, der fører tilsyn med whistleblowerordninger i danske virksomheder, viser at antallet af hjemlige virksomheder med en sådan ordning er steget til 532 virksomheder i dag imod 494 godkendte ordninger i marts 2016. Det svarer til en stigning på 8 procent på blot 11 måneder. Vestas etablerede som den første danske virksomhed en whistleblowerordning i 2007. Men etableringen af ordninger sker ikke jævnt:

”Det kommer meget i ryk, f.eks. i kølvandet på omtale af ordningen i medierne eller via lovgivning, der har pålagt finansielle virksomheder en whistleblowerordning. Mit indtryk er dog, at antallet er rimeligt stabilt, når man ser bort fra de udsving, der kommer via lovgivning”, siger chefkonsulent fra Datatilsynet Jesper Vang til Handelsbladet.

Whistleblowerordning i detailhandlen
Også hos de danske dagligvarekoncerner gør man brug af whistleblowere.

Tilbage i august 2015 oprettede Dagrofa-koncernen en whistleblowerordning, der skulle gøre det lettere for medarbejdere at rapportere om lovovertrædelser og overtrædelser af gældende regelsæt. Hos Dagrofa ønsker man imidlertid ikke at oplyse til Handelsbladet hvor mange, der har rapporteret via ordningen siden 2015, men man vurderer, at ordningen har understøttet dialogen med butikkerne og Dagrofas interne regelsæt ift. Fødevaresikkerhed.

Hos Coop afventer man lige nu Datatilsynets godkendelse af koncernens whistleblowerordning, der blandt andet skal sikre, at ordningen overholder persondataloven. Tidligere har man også kunnet henvende sig til den interne koncernrevision, men nu ønsker man i stedet en mere formel ordning.

”Det er – og har altid været – et vigtigt værktøj til at sikre, at tingene foregår, som de skal. Derfor har vi i sommeren 2016 ansøgt Datatilsynet om at få godkendt en whistleblowerordning”, siger Jens Juul Nielsen, der er informationsdirektør hos Coop.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J