Danske virksomheder i top af bæredygtighedsrangering

Ørsted har skubbet Chr. Hansen ned på andenpladsen i Corporate Knights' rangering af de 100 mest bæredygtige virksomheder i verden, mens Novozymes er sprunget fra nr. 58 til en sjetteplads. Vestas og Novo Nordisk fastholder deres pladser på listen.

Den store udbygning af havvind og omstillingen til vedvarende energi har sikret Ørsted årets topplacering hos Corporate Knights. Foto: Ørsted.

21.01.2020

CSR.dk

For Ørsted-topchef Henrik Poulsen er det ikke alene vigtigt, at man har er ’a purpose-driven company’, der har reduceret sit CO2-udslip med over 80 procent siden 2006 og regner med at være ’basalt CO2-neutrale i 2025’, som han siger til Corporate Knights. Han lægger også stor vægt på de finansielle aspekter i transformationen.

”Det er ligeså vigtigt, at vi har gjort de her ting og samtidig vist god værdiskabelse for vores aktionærer, og gode afkast. (…) Siden Ørsted gik på børsen i 2016 er virksomhedens værdi mere end fordoblet til 40 mia. dollars. At drive selskabet kun for profit giver ikke mening, men at drive kun for et højere formål er heller ikke bæredygtigt på langt sigt. At gøre det godt og klare sig godt skal høre sammen”, siger han.

Udover de to nævnte er Novozymes også at finde blandt rangeringens ti bedste selskaber, efter et solidt hop fra en placering som nr. 58 sidste år. Endelig er Vestas, der vil være CO2-neutrale i 2030, gået en smule tilbage fra nr. 34 i 2019 til nr. 37 i år, mens Novo Nordisk er gledet fra nr. 58 sidste år til nr. 71 på den nye liste.

Næstbedst i Norden
Blandt de nordiske lande overgås de fem danske virksomheder på listen, hvilket er sjettebedst globalt, kun af Finland med seks, mens Sverige har tre selskaber med, bl.a. H&M, der er nye som nr. 27, og Norge blot et enkelt i form af forsikringsselskabet Storebrand på en 13. plads.

Topscorere er USA med 17 og Canada med 12, mens Frankrig er bedst i Europa med ni på den samlede tredjeplads. Herudover kan det nævnes, at Kina har fået to virksomheder med gennem nåleøjet, fabrikanten Byd, der bl.a. laver elbusser, og IT-giganten Lenovo.

Læs også: Coop er kongen af bæredygtige brands

På nogle af rangeringens øvrige placeringer støder man bl.a. på Googles moderselskab Alphabet som nr. 62, Tesla (74), Unilever (46), Ericsson (52), Toyota (92), Adidas (55) og brasilianske Natura, der i efteråret 2017 opkøbte The Body Shop, som nr. 30.

-AK

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

16.09.2025CSR.dk

Nordiske film- og tv-aktører går sammen om fælles grønne standarder

16.09.2025CSR.dk

Grønt kompromis i Bruxelles: Hybridbiler kan blive en del af bilindustriens grønne omstilling

16.09.2025Valified

Sponseret

Valified opruster: Ny CEO (interim) og ny retning skal styrke ESG som forretningsdriver

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

14.09.2025Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00