Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion
Med Klimaklar i ryggen blev Sean klædt på til at finde CO2-reduktioner i produktionen og til at rådgive kunderne om deres materialevalg. Det har blandt andet ført til, at 40 tons plastspild årligt undgår forbrænding – og i stedet bliver genanvendt.
Foto: Klimaklar
Da Sean tiltrådte som QHSE-manager hos plastvirksomheden CK Produktion, havde han allerede i en årrække arbejdet som kvalitetsansvarlig med godt styr på kvalitetssikring i produktionen. Men med den nye stilling fulgte også ansvaret for miljø og klima - et felt, hvor Sean beskriver sig selv som novice. Han husker ikke præcist, hvor han første gang hørte om Klimaklar, men han erindrer tydeligt, at det ikke kunne være kommet på et mere belejligt tidspunkt.
Fra novice til rådgiver
Klimaklar blev det afsæt, Sean havde brug for. Forløbet gav ham den grundlæggende viden og det nødvendige overblik, der skulle til for at kunne tage fat i den nye del af jobbet – klimaområdet. Det gjorde det muligt at arbejde struktureret med CO2-data og -reduktioner, og gav ham en langt større faglig sikkerhed.
Klimaklar rustede ham ikke kun til at tage fat internt i virksomheden. I dag kan han også rådgive kunder om, hvordan forskellige plasttyper og -sammensætninger påvirker klimaaftrykket. Det har gjort rådgivning til en naturlig og vigtig del af rollen.
(fortsætter efter citat)
Jeg oplever, at kunderne sætter stor pris på, at vi kan rådgive dem på det her område. Mange, der gerne vil vælge mere ansvarligt, mangler indsigt i, hvad der egentlig gør en forskel
Sean Quint, QHSE-manager, CK Produktion
Overblik førte til mindre spild og konkrete CO2-reduktioner
Med udgangspunkt i den viden og det overblik, Sean fik, gik CK Produktion i gang med at se nærmere på virksomhedens udledninger. Det satte gang i en række konkrete initiativer, der både reducerer CO2-aftrykket og minimerer ressourcespild.
En af de lavthængende frugter med stor effekt var håndteringen af spildmateriale. Tidligere blev en stor del af plastspildet fra produktionen sendt til forbrænding. I dag sorteres materialerne, så meget mere kan genanvendes i produktionen. Det har ført til, at CK Produktion årligt sender omkring 40 tons mindre affald til forbrænding - og har medført reduktioner i klimaaftrykket samt økonomiske besparelser.
Samtidig begyndte virksomheden at bruge overskudsvarmen fra produktionen til opvarmning – endnu et tiltag, der både reducerer CO2-udledningen og giver energibesparelser.
…
Vil I også lære at lave klimaregnskab og få viden om jeres klimaaftryk, som I kan omsætte i jeres forretningsstrategi?
Hvad er Klimaklar
Dansk Industri og Industriens Fond har skabt Klimaklar – et gratis læringsforløb udviklet i tæt samarbejde med virksomheder og klimaeksperter, så det er praksisnært og nemt at gå til for virksomheder, der skal udarbejde eget klimaregnskab.
Forløbet er en kombination af online læringsvideoer og mulighed for at deltage i læringsmøder sammen med andre virksomheder - et digitalt klasselokale - hvor læringsmaterialet bliver gennemgået af en klimarådgiver, samt booking af 1:1 sparring, så du kan få hjælp til netop dét, der udfordrer jer.
