Danmark fastholder placering på grønt energiindeks

Danmark indtager fortsat 18. pladsen på EY’s indeks over de 40 mest attraktive lande i verden når det kommer til grøn energi. USA topper foran Kina.

Det er i høj grad investeringerne i vindmøller, der bidrager til Danmarks placering som nr. 18 på EYs indeks over attraktive, 'grønne' lande. Foto: Flickr/CGP Grey.

16.09.2015

CSR.dk

Konsulentvirksomheden EY (tidligere Ernest & Young) udgiver hvert kvartal sin liste over de 40 bedste lande i verden i forhold til deres investeringer i og udviklingsmuligheder inden for grøn energi og teknologi. På den seneste udgave af indekset, der blev offentliggjort for nylig, fastholder Danmark sin 18. plads, men USA og Kina har byttet plads i toppen, så amerikanerne nu er listens duks.

Læs også: Danmark får en femteplads i globalt bæredygtigheds-indeks

EY har udgivet indekset med det fulde navn ’Renewable Energy Country Attractiveness Index’ (RECAI) siden 2003 og baserer den på en række faktorer på både mikro- og makroniveau for at kunne sammenligne landenes egenskaber, attraktivitet og potentiale som investeringsmål og hvad angår udviklingsmuligheder.

Det drejer sig blandt andet om politisk stabilitet, energiforsyningen, det økonomiske klima, infrastruktur, investeringsomkostninger og udbygningsgrad af forskellige, grønne energiformer. På den baggrund for landene en placering i de otte forskellige vedvarende energikategorier, EY har defineret, og derudfra kan den samlede score og stilling beregnes.

Danmarks score på 51,8 rækker som nævnt til en 18. plads, og altså en fastholdelse af placeringen fra forrige indeks (juni 2015). Det er specielt på vindområdet, at Danmark ligger godt til med en 6. plads på offshore og en 13. plads på onshore, mens vi af indlysende årsager ligger i den tunge ende af feltet på geo- og hydrotermisk energi.

I toppen af listen ligger USA, der har overhalet Kina med 0,8 point i forhold til juni-listen. De to er et godt stykke foran Indien og Tyskland, der har byttet plads som nr. 3 og 4 med en margin på blot 0,2 point. Længere nede finder vi Storbritannien, der er gledet fra en 8. til en 11. plads, mens Chile omvendt har klemt sig ind i top 10. Australien er faldet tre pladser bagud til en placering som nr. 13 med baggrund i det, EY kalder en ”vindkrig”, hvor investeringer i netop vindkraft er blevet bremset op.

Læs også: Novo Nordisk højt placeret i internationalt bæredygtighedsindeks

På indekset er Skandinavien også repræsenteret ved Sverige (nr. 20), Norge (nr. 33) og Finland (nr. 37), mens Grækenland er faldet fem pladser sin juni og lukker ledet som nr. 40. Se hele listen her.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V