Danmark fastholder placering på grønt energiindeks

Danmark indtager fortsat 18. pladsen på EY’s indeks over de 40 mest attraktive lande i verden når det kommer til grøn energi. USA topper foran Kina.

Det er i høj grad investeringerne i vindmøller, der bidrager til Danmarks placering som nr. 18 på EYs indeks over attraktive, 'grønne' lande. Foto: Flickr/CGP Grey.

16.09.2015

CSR.dk

Konsulentvirksomheden EY (tidligere Ernest & Young) udgiver hvert kvartal sin liste over de 40 bedste lande i verden i forhold til deres investeringer i og udviklingsmuligheder inden for grøn energi og teknologi. På den seneste udgave af indekset, der blev offentliggjort for nylig, fastholder Danmark sin 18. plads, men USA og Kina har byttet plads i toppen, så amerikanerne nu er listens duks.

Læs også: Danmark får en femteplads i globalt bæredygtigheds-indeks

EY har udgivet indekset med det fulde navn ’Renewable Energy Country Attractiveness Index’ (RECAI) siden 2003 og baserer den på en række faktorer på både mikro- og makroniveau for at kunne sammenligne landenes egenskaber, attraktivitet og potentiale som investeringsmål og hvad angår udviklingsmuligheder.

Det drejer sig blandt andet om politisk stabilitet, energiforsyningen, det økonomiske klima, infrastruktur, investeringsomkostninger og udbygningsgrad af forskellige, grønne energiformer. På den baggrund for landene en placering i de otte forskellige vedvarende energikategorier, EY har defineret, og derudfra kan den samlede score og stilling beregnes.

Danmarks score på 51,8 rækker som nævnt til en 18. plads, og altså en fastholdelse af placeringen fra forrige indeks (juni 2015). Det er specielt på vindområdet, at Danmark ligger godt til med en 6. plads på offshore og en 13. plads på onshore, mens vi af indlysende årsager ligger i den tunge ende af feltet på geo- og hydrotermisk energi.

I toppen af listen ligger USA, der har overhalet Kina med 0,8 point i forhold til juni-listen. De to er et godt stykke foran Indien og Tyskland, der har byttet plads som nr. 3 og 4 med en margin på blot 0,2 point. Længere nede finder vi Storbritannien, der er gledet fra en 8. til en 11. plads, mens Chile omvendt har klemt sig ind i top 10. Australien er faldet tre pladser bagud til en placering som nr. 13 med baggrund i det, EY kalder en ”vindkrig”, hvor investeringer i netop vindkraft er blevet bremset op.

Læs også: Novo Nordisk højt placeret i internationalt bæredygtighedsindeks

På indekset er Skandinavien også repræsenteret ved Sverige (nr. 20), Norge (nr. 33) og Finland (nr. 37), mens Grækenland er faldet fem pladser sin juni og lukker ledet som nr. 40. Se hele listen her.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København