Danmark fastholder placering på grønt energiindeks

Danmark indtager fortsat 18. pladsen på EY’s indeks over de 40 mest attraktive lande i verden når det kommer til grøn energi. USA topper foran Kina.

Det er i høj grad investeringerne i vindmøller, der bidrager til Danmarks placering som nr. 18 på EYs indeks over attraktive, 'grønne' lande. Foto: Flickr/CGP Grey.

16.09.2015

CSR.dk

Konsulentvirksomheden EY (tidligere Ernest & Young) udgiver hvert kvartal sin liste over de 40 bedste lande i verden i forhold til deres investeringer i og udviklingsmuligheder inden for grøn energi og teknologi. På den seneste udgave af indekset, der blev offentliggjort for nylig, fastholder Danmark sin 18. plads, men USA og Kina har byttet plads i toppen, så amerikanerne nu er listens duks.

Læs også: Danmark får en femteplads i globalt bæredygtigheds-indeks

EY har udgivet indekset med det fulde navn ’Renewable Energy Country Attractiveness Index’ (RECAI) siden 2003 og baserer den på en række faktorer på både mikro- og makroniveau for at kunne sammenligne landenes egenskaber, attraktivitet og potentiale som investeringsmål og hvad angår udviklingsmuligheder.

Det drejer sig blandt andet om politisk stabilitet, energiforsyningen, det økonomiske klima, infrastruktur, investeringsomkostninger og udbygningsgrad af forskellige, grønne energiformer. På den baggrund for landene en placering i de otte forskellige vedvarende energikategorier, EY har defineret, og derudfra kan den samlede score og stilling beregnes.

Danmarks score på 51,8 rækker som nævnt til en 18. plads, og altså en fastholdelse af placeringen fra forrige indeks (juni 2015). Det er specielt på vindområdet, at Danmark ligger godt til med en 6. plads på offshore og en 13. plads på onshore, mens vi af indlysende årsager ligger i den tunge ende af feltet på geo- og hydrotermisk energi.

I toppen af listen ligger USA, der har overhalet Kina med 0,8 point i forhold til juni-listen. De to er et godt stykke foran Indien og Tyskland, der har byttet plads som nr. 3 og 4 med en margin på blot 0,2 point. Længere nede finder vi Storbritannien, der er gledet fra en 8. til en 11. plads, mens Chile omvendt har klemt sig ind i top 10. Australien er faldet tre pladser bagud til en placering som nr. 13 med baggrund i det, EY kalder en ”vindkrig”, hvor investeringer i netop vindkraft er blevet bremset op.

Læs også: Novo Nordisk højt placeret i internationalt bæredygtighedsindeks

På indekset er Skandinavien også repræsenteret ved Sverige (nr. 20), Norge (nr. 33) og Finland (nr. 37), mens Grækenland er faldet fem pladser sin juni og lukker ledet som nr. 40. Se hele listen her.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense