Coronaupdate: Din ledelse skal have din hjælp til at revidere strategien

Post-corona skal alle forretningsstrategier revideres. De kloge vil sørge for at få mere bæredygtighed i dem. Her er hvad CSR-folk skal forberede sig på at kunne levere.

CSR og bæredygtighedsfolk kan blive en ny slags superhelt, i takt med at der bliver brug for meget mere bæredygtighedsviden i virksomheders reviderede strategier post-corona..

24.04.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Giver coronakrisen grund til håb eller frygt for bæredygtighedsdagsordenen? Generelt og i virksomheder specifikt?  

Talerne ved CSR.dk's webinar d. 22. april havde begge vinkler i spil. Hvordan kan du høre ved at lytte til webinaret som podcast på CSR Agendaen. 

Der herskede dog ingen tvivl om, at der er en unik mulighed for at arbejde med virksomheders transformation og fokus på bæredygtighed. 

"Der er meget vi kan lære af coronakrisen. Først og fremmest hvor udsatte mennesker er, når naturen arbejder imod os. Den indsigt skal vi have med ind i det fremtidige arbejde med klima og andre bæredygtighedsspørgsmål. Men også at vi som samfund og individer faktisk ER i stand til at gøre noget. At man kan skride til handling - og måske endda i fællesskab - for at begrænse skaderne," reflekterede Claus Stig Pedersen, som er ansvarlig for bæredygtighed i Novozymes. 

"Vi (CSR-folk, red.) skal sørge for at være aktive, når de øverste ledelser skal revidere virksomhedens strategi. Der bliver brug for at fokusere på, hvad kernen i virksomheden og dens formål er, og der er brug for masser af 'corporate activism', hvor virksomheder aktivt bakker op om bæredygtighed," sagde Annemarie Meisling, som leder bæredygtighed og public affairs i Chr. Hansen.

Hvordan gør man det? 
Spørgsmålet er hvordan? Hvordan holder man bæredygtighed på dagsordenen, hvordan hjælper man ledelsen? 

"Den gode måde at gå til det på er den samme som før," sagde John Kornerup Bang, som er seniorrådgiver på klima i A.P. Møller-Mærsk. 

"Det handler om at integrere bæredygtighed i virksomhedens kerneaktiviteter og strategien for dem. Bæredygtighedsindsatsen skal bindes op på de områder, som virksomheden satser sin fremtid på. Og der skal man sørge for at følge med nu, hvor de fleste virksomheders markedsudsigter er blevet dårligere," fortsatte han. 

"De næste år kommer for samfund til at handle om at skabe jobs og vækst og måder at finansiere krisen. Det er dér, virksomhederne skal prøve at levere. Så virksomheders bæredygtighedsindsats skal endnu mere end tidligere handle om, hvordan de kan bidrage til at løse samfundsproblemer, og mindre om at "gøre noget godt"," sagde Nigel Salter, som har lavet strategi og kommunikationsrådgivning inden for bæredygtighed i snart 20 år. 

Alt dette kan du selv høre dem tale om i CSR Agendaen #8. I en mailkorrespondance med Nigel Salter har CSR.dk spurgt hvad man som CSR-folk skal forberede sig på. 

Du skal finde svar på nye spørgsmål
"Man skal se krisen som en træning i forhold til klimakrisen. Virksomhedsstrategier skal i det næste tiår indrettes på at bygge resiliens og effektit at knytte sig op på samfund og regeringers presserende nye behov. Bæredygtighed er centralt for den måde at gå til verden på, og der er brug for bæredygtighedsinput til alle de afledte emner, f.eks. resiliens, risiko, adgang til råvarer og materialer, fuldt finansierede co2-neutral drift, nye behov hos investorer. Spørgsmål relateret til det, skal bæredygtighedsforlk gøre sig klar til at kunne svare på," forklarer han. 

Hvilke spørgsmål er det? Ifølge Nigel Salter vil ledelser have brug for at vide, hvordan man ikke bare bliver en mere resilient virksomhed, men også hvordan man kan få finansverdenen til at anerkende og værdisætte den type indsats. Kombineret med input til hvor der er nye vækstmuligheder. 

De færreste af os har de svar allerede. De fleste af os vil opdage, at vi næppe kan finde dem alene. Paneldeltagerne i webinaret peger i retning af de kollegaer, som har kontakten til investorer og det politiske niveau. Der kommer til at ske noget der. 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

23.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kultursektoren efterlyser regulering for at lave grøn omstilling

23.12.2025CSR.dk

Saint-Gobain vil sende størstedelen af medarbejderne på klimakursus

22.12.2025CSR.dk

Trods udskudte krav: Virksomhed bruger ESG som strategisk løftestang for vækst

22.12.2025CSR.dk

EU lemper grønne krav til bilindustrien: ”En bjørnetjeneste”

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

19.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse rejser alvorlig tvivl om Bovaers effekt på dyrevelfærden

19.12.2025CSR.dk

DI: Kommuner kan sætte turbo på den grønne omstilling gennem offentlige indkøb

18.12.2025CSR.dk

Ny national plan skal styrke naturnær turisme i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J