Copenhagen Fashion Week føjer mål for bekæmpelse af racisme og sexisme til deres bæredygtighedsstrategi

Copenhagen Fashion Week har gjort status på deres arbejde med bæredygtighed i 2020 i forbindelse med et-årsdagen for deres ’Sustainability Action Plan’.

Skall Studio er et af de brands, der afholder show under AW21 modeugen, som afholdes virtuelt i denne uge. Foto: Skall Studio.

04.02.2021

CSR.dk

Copenhagen Fashion Week (CFW) har i ny rapport gjort status på det forgangne år. Det sker i forbindelse med et-årsdagen for deres bæredygtighedsstrategi ’Sustainability Action Plan’, som er den tre-årige plan, der allerede er godt i gang med at føre modeugen i en mere bæredygtig retning.

2020 har ikke kun været præget af den globale pandemi, men også af store bevægelser indenfor sexisme og racisme. Netop disse emner adresserer status-rapporten og modeugens ambition er, at få tilføjet mål for disse emner i 2021 i en opdateret udgave af deres ’Sustainability Action Plan’.

Cecilie Thorsmark, CEO i Copenhagen Fashion Week, udtaler:

“Uagtet et udfordrende år tror vi på, at statussen på vores Sustainability Action Plan viser potentialet i vores strategi og tre-års mål i at inspirere og skubbe modevirksomheder til at omfavne en mere bæredygtig forretningspraksis. Selvom vi ikke kunne møde alle de mål, vi havde for 2020, blev de fleste mål nået, og vi ser frem til at fortsætte arbejdet.”

Et af Action Planens ben handler om klima, og målet er at halvere CO2-udledninger forbundet med CFW i 2022 sammenlignet med modeugen i august 2019. Blandt en række tiltag i den retning, skulle der have været indført et klima-gebyr for de deltagende modemærker, men i betragtning af coronaens effekt på modeugerne - med færre shows, flere digitale formater og langt, langt færre besøgende - så har det ikke været muligt at etablere realistiske sammenligningsniveauer. Så det er udsat. 

Årets showkalender kan ses her.

Læs også: Undersøgelse viser at 69 procent af forbrugerne gerne vil vide, hvordan deres tøj blev fremstillet

En af grundstenene i CFW's Action Plan er indførelsen af et regelsæt, som brands, der ønsker at afholde show under modeugen, skal leve op til. Virksomhederne skal være i stand til at opnå en vis pointscore på forskellige parametre indenfor social og miljømæssig ansvarlighed, for at kunne få lov til at afholde show.

Systemet er udviklet sammen med In Futurum, Dansk Mode & Textil og Rambøl, og er i år blevet testet hos 12 modemærker - Baum und Pferdgarten, Ganni, Gestuz, Marimekko, Mark Kenly Domino Tan, Mykke Hofmann, Rodebjer, Rotate, Remain, Saks Potts, Soulland og Stine Goya – hvis svar bliver udgangspunktet for det endelige pointsystem. Etableringen af en komité, der fremover skal vurdere ansøgninger fra modemærker, er derimod udsat til næste år.

Den fulde statusrapport, som dækker områderne klima, affald, innovation af partnerskaber og accelerering af branchens omstilling, kan læses her

- MTN

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.07.2025Klappir Nordic ApS

Sponseret

Partnerskabet mellem HUBIS og Klappir

24.07.2025MäRK

Sponseret

ESG skal mærkes – ikke markedsføres

08.07.2025Schneider Electric

Sponseret

Verdens største flowmålere kalibreres ved hjælp af løsning fra Schneider Electric

07.07.2025Schneider Electric

Sponseret

Zatea udnævnt til Schneider Electric Alliance Partner inden for avanceret motion control

03.07.2025CSR.dk

Analyse: Flere annoncører undlader at markedsføre grønne initiativer

27.06.2025CSR.dk

Haag forbyder reklamer for klimabelastende rejser

23.06.2025CSR.dk

Horisont Gruppen søger ESG-kompetencer til videreudvikling af CSR.dk

18.06.2025CSR.dk

Forslag til at tæmme reklamens magt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K