Bill Gates’ fond donerer halv milliard til kvinders ligestilling

525 millioner kroner. Det beløb vil Microsoft-grundlæggeren Bill Gates’ fond lægge i arbejdet med at fremme kvinders ligestilling.

Donationen fra Bill & Melinda Gates Foundation skal gå til arbejdet med at indsamle viden om kvinder i verden..

19.05.2016

CSR.dk

”Jeg vil i dag annoncere, at vores fond donerer 80 millioner dollar til arbejdet med at dække manglen på data om kvinder og til at tilføre nye data”.

Sådan lød det fra Melinda Gates på den internationale Women Deliver-konference, som i disse dage afholdes i Bella Center i København.

Læs også: Udenrigsminister: Erhverslivet skal arbejde for ligestilling i verden

Melinda Gates står sammen med sin mand, Microsoft-grundlæggeren Bill Gates, bag fonden Bill & Melinda Gates Foundation, hvorfra donationen på de 80 millioner dollar kommer. Det svarer til 525 millioner kroner – lidt over en halv milliard.

Pengene skal gå til at indsamle data og viden om kvinder over hele verden. På den måde er det nemmere at investere fornuftigt ud fra viden om, hvor behovet for pengene er størst. Det skriver Berlingske Business.

Læs også: Indisike kvinder syr sig til selvtillid

”Som samfund er vi nødt til at vide, hvad der tæller. I dag er kvinderne undervurderet, og det kommer vi til at ændre”, lyder det fra Melinda Gates.

Women Deliver, der er stablet på benene af organisationen af samme navn, slog dørene op mandag den 16. maj og er den største konference om kvinders rettigheder, sundhed og vilkår nogensinde.

- KLZ

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025CSR.dk

Ny værktøjskasse skal styrke det psykiske arbejdsmiljø

03.12.2025Dagrofa aps

Sponseret

Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

02.12.2025CSR.dk

Verdens største lakseproducent bag hver tredje alvorlige ulykke i britisk lakseindustri

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Grøn energi: Nye ressourcer i Videncenter om oprindelige folks rettigheder

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan måler du S’et i ESG: Nyt værktøj gør det lettere at arbejde strategisk med social bæredygtighed

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle