Zaras ejer i søgelyset for brug af lovlig, men aggressiv, skatteplanlægning

Rapport fra De Grønne i Europaparlamentet viser, at Inditex, ejer af bl.a. Zara og Massimo Dutti, har bedrevet aggressiv, lovlig skatteplanlægning og på den måde undgået skatter for over fire mia. kr. Understreger behov for reformer, siger De Grønne og bakkes op af NGO’er.

Virksomheders brug af skattely er under kritik. Det er dog ikke i sig selv ulovligt. .

09.12.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Når Inditex i årene mellem 2011 og 2014 skulle betale skat, flyttede man overskuddet fra lande med høj selskabsskat til lande med lav selskabsskat. Det kostede statskasserne i en række lande, men primært Spanien, noget der svarer til 4,3 milliarder kroner. Det skriver dr.dk og bloomberg.com.

Taler ikke om det samme

Kernen i historien er ikke, at Inditex er nogle forbrydere, men at de metoder der ligger inden for lovens rammer, ikke er gode for det omgivende samfund. Det handler altså ikke om ulovligheder, men om hvad nogle NGO’er, eksperter og lovgiver mener er virksomhedernes ansvar for at bidrage til de samfund, hvor de driver forretning og gør brug af de fælles ressourcer. Og om at lovgivningen i dag stiller kun få krav om offentliggørelse af oplysninger om skat. Det er den kamp, De Grønne kæmper. 

Inditex er med den seneste rapport kommet i selskab med Ikea, som tidligere i år – i en anden rapport fra De Grønne -  blev beskyldt for at have undveget skattebetalinger for mindst en milliard euro til EU-lande over de seneste seks år. Den spanske koncern har ikke overraskende afvist beskyldningerne og forklaret at de er baseret på ”misforståede forudsætninger som ledte til fejlbehæftede konklusioner” og forklarer at deres skatteforhold jævnligt revideres og er i overensstemmelse med lovgivningen. Det skriver bloomberg.com. Den samme type svar kom Ikea, ifølge samme medie, som forklarede at de betalte ca. 20 procent i skat globalt - underforstået at det sådan set er ganske mange penge. 

Heri ligger en del af udfordringen. At når virksomhedrene svarer, taler de om at overholde gældende regler. Mens kritikere taler om retfærdighed og rimelighed og lovens ånd.  

Det handler om reformer

Løsningen skulle, ifølge både Oxfam og De Grønne, bl.a. være krav om større gennemsigtighed, dvs. offentligt tilgængelig oplysninger om virksomheders skattepraksis. I EU er der da også regler på vej gennem systemet, der skal øge gennemsigtigheden for selskaber, der flytter rundt med pengene for at minimere beskatning.

”Europa må optrappe sine skattereformer for at stoppe skandalerne. Europas politikere må arbejde sammen med regeringer verden over for at stoppe skattehuller og hård konkurrence om beskatning, som Zara udnytter. Det må sikres, at multinationale selskaber offentliggør regnskaber i alle lande, hvor de driver forretning, så det gøres klart, om de betaler fair skat,” skriver Susana Ruiz, der er chef for skattepolitik i Oxfam, i en kommentar.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia