Vi skal hjælpe med at skabe sund forretning

Hvad kan vi vente os af Dialogforum for Samfundsansvar og vækst? CSR.dk har mødt med forummets formand, Dan Boyter, for at få nogle svar. En ting er sikkert: det er noget med forretning.

Dan Boyter er formand for Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst.

23.06.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Q: HVAD SER DU SOM DIALOGFORUMMETS VIGTIGSTE OPGAVE?

Jeg synes, arbejdet er særligt interessant, fordi det handler om at drive forretning. At være med til at skabe nogle sunde resultater. Det synes jeg er en spændende vinkel. Det kan handle om nye ideer til samarbejde og partnerskaber, om arbejdet med værdikæden og om særlige indsatser i forhold til beskæftigelse. Det spænder bredt. Dialogforum skal så sørge for, at vi kan levere nogle klare ideer og budskaber til regeringen, f.eks. i forhold til udviklingen af den nationale handlingsplan for FN’s 17 bæredygtighedsmål, SDG’erne.

Q: HAR I BESLUTTET JER FOR, HVILKE RUNDBORDSSAMTALER I VIL SÆTTE I GANG?

Selve begrebet er jo fleksibelt, og det er godt, for der har været en enorm interesse for at være med i arbejdet. Vi har i Forummet besluttet, at sådan en samtale kan bestå af alt fra en håndfuld til 40 personer, som med deres faglighed kan give os input til vores videre arbejde.

Foreløbigt har vi besluttet at nedsætte to rundborde: et på SDG-området, hvor vi, hvis vi skal gøre en forskel, skal have fokus på, hvordan vi kan starte en dialog og skabe perspektiv for SMV’erne . Vi skal finde ud af, hvordan den gruppe virksomheder kan bruge SDG’erne.

Vi skal have fundet nogle svar på det spørgsmål som de fleste stiller sig selv, når de ser ned over de 17 mål – ”What’s in it for me?” Det bliver afgørende, at arbejdet med SDG’erne er med til at skabe en sund forretning og i sidste ende en sund bundlinje i de enkelte virksomheder. Det kræver nogle diskussioner og nogle til- og fravalg, og dem vil vi gerne hjælpe med at få i gang.

Den anden rundbordssamtale vil komme til at handle om socialøkonomiske virksomheder. Dialogforummet arbejder jo med vækst og forretningsudvikling, og med udgangspunkt i de gode eksempler, vi allerede har i Danmark, vil vi gerne have input til, hvordan vi kommer videre, fra hvor vi er nu. Vi har tænkt os at samle nogle af rollemodelsvirksomhederne inden for socialøkonomi og få deres bidrag.

Q: HVILKE UDFORDRINGER SKAL DIALOGFORUM VÆRE MED TIL AT IMØDEKOMME? HVAD ER DET I KAN BIDRAGE MED?

Vi kan finde frem til nogle nøgler til, hvad samfundsansvar og globale mål handler om. Hvad kan virksomhederne bruge det til? Vi kan finde nogle eksempler, som man kan spejle sig i, for det er jo ikke kun krav. Der er adskillige virksomheder, som har markedsmuligheder ud af øgede krav til energieffektivitet osv. Vi kan hjælpe med at gøre det klart ”hvad er der i det for mig”?

Men samtidig er der jo ingen tvivl om, at det for næsten alle bliver learning by doing – vi og resten af verden er jo i gang med at finde ud af at omsætte ansvar til sund forretning. Men der er ingen fremtid i at ignorer krav og mål om, at man som virksomhed tager ansvar. Det tror jeg ikke på.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.12.2025BSR

Sponseret

Effective Stakeholder Engagement: Ensuring Internal Company Alignment

01.12.2025CSR.dk

LEGO kæmper med at gøre klodsen grøn

28.11.2025CSR.dk

EU lemper og udskyder banebrydende afskovningslov

28.11.2025CSR.dk

Over halvdelen af LEGO’s indpakning er nu papirbaseret

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Navigating Tax Rules for EV Charging Stations: What You Need to Know

Installing electric vehicle (EV) charging stations comes with a range of tax-related considerations – from VAT and excise duties to specific national tax regulations. With upcoming changes from the Danish Ministry of Taxation taking effect on 1 January, it is crucial to understand how your plans may be affected.

Dato

02.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online