Tre tunge profiler indstillet til CSR Professional Award

CSR Forum har startet en intern afstemning, som skal afgøre, hvem der bliver vinder af årets CSR Professional Award. Tre markante CSR-profiler er indstillet til prisen.

24.08.2011

CSR.dk

En jury har udvalgt tre stærke kandidater, der skal kæmpe om at vinde årets CSR Professional Award, som bliver uddelt ved ”CSR Award-gallashowet” den 29. september i Sønderborg.

Prisen gives til en CSR-ekspert, der har vist nye veje inden for CSR, har stået bag ét eller flere innovative CSR-tiltag eller har promoveret CSR i sin virksomhed eller i det offentlige rum.

De tre indstillede kandidater er: Annette Stubbe, direktør i Mærsks bæredygtighedsgruppe, Anne Mette Christiansen, sekretariatsleder i CSR Greenland og Mette Morsing, professor i CSR på Copenhagen Business School (CBS).

Juryen begrunder valget således: (forkortet)

Anne Mette Christiansen har gennem det sidste år været primus motor i arbejdet med at introducere forretningsdrevet CSR i Grønland. Hun har hjulpet talrige grønlandske virksomheder og offentlige myndigheder med at udvikle og gennemføre CSR-strategier. Anne Mette Christiansen står blandt andet bag etableringen af ??et nationalt CSR-netværk for virksomheder, et CSR-forum for offentlige myndigheder og erhvervslivet, Transparency Greenland - samt et mangfoldigheds-netværk. Hun har arbejdet med næsten alle større grønlandske virksomheder.

Anette Stube er direktør for Mærsks såkaldte bæredygtighedsgruppe, og siden hun startede i Mærsk i 2008 har koncernen taget et stort skridt mod at blive mere bæredygtig. På kort tid har Annette systematiseret Mærsks tilgang til de fleste aspekter af CSR – herunder koncernens måde at rapportere på – og takket være Anette Stube er CSR i dag en integreret del af Mærsks måde at drive forretning på.

Mette Morsing er professor i CSR på CBS. I 2002 grundlagde hun Center for CSR, som i dag er en af de største og mest respekterede internationale forskningsenheder med fokus på CSR. Fra 1. juli startede Mette Morsing som Co-Director af den såkaldte Sustainability Platform på CBS. Mette Morsing har ledet en række større forskningsprojekter om CSR i både internationalt og nationalt regi, og hun har modtaget flere priser som anerkendelse for sin forskning og dens betydning for teori og praksis.

Læs mere om CSR Professional Award på csrforum.dk

SRR/LA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

22.09.20253H Law

Sponseret

Grønne buzzwords under lup: Gennemgang af udbredte begreber og hvorfor de kan være problematiske.

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

04.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Beierholm
Webinar
ESG to the point: EcoVadis - Sådan bliver I klar.

Arbejder din virksomhed med leverandører, kunder eller samarbejdspartnere, der stiller krav om bæredygtighedsdokumentation? – så er I muligvis blevet bedt om at gennemføre en vurdering via EcoVadis. EcoVadis er en af verdens mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedspræstationer – og bliver i stigende grad et krav i både offentlige og private udbud, partnerskaber og leverandørrelationer.

Dato

04.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - Aarhus november 2025

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
EU Sustainability Navigator Session 4: EU Deforestation Regulation (EUDR)

Are you struggling to keep up with the rapid evolution of EU sustainability regulations? The EU Sustainability Navigator leverages the extensive experience of the UN Global Compact to support companies in driving meaningful impact to help guide action and overall impact.

Dato

04.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online