TNT igen i top på bæredygtighed

Transportgiganten TNT topper for tredje år i træk Dow Jones’ Sustainability Indexes, der måler virksomheders bæredygtighed.

17.09.2009

CSR.dk

TNT, som dagligt forsyner virksomheder og private over hele verden med en lang række post- og ekspresservices, er igen i 2009 blevet udnævnt som global Supersector leader i kategorien Industrial Goods and Services i Dow Jones Sustainability Indexes (DJSI). DJSI er det første globale indeks, som måler økonomisk performance af ledende børsnoterede selskaber blandt andet på virksomheders bæredygtighed. TNT var den virksomhed af alle i indekset, der opnåede den højeste score, og det for tredje år i træk. Resultatet af årets DJSI evaluering blev offentliggjort i Zürich i sidste uge af selskabet SAM, som har specialiseret sig i bæredygtige investeringer. I forbindelse med det årlige bæredygtighedsindeks fra Dow Jones har SAM evalueret mere end 1000 børsnoterede virksomheders performance indenfor bæredygtighed. I årets Dow Jones indeks scorede TNT i alt 95 ud af 100 mulige point. Det var en forbedring af sidste års score, som var 92. TNT blev også tildelt højeste score af alle i de to dimensioner økonomi og social ansvarlighed.
”Vi er naturligvis meget stolte over, at TNT har fastholdt og endda forbedret toppositionen i Dow Jones’ bæredygtighedsindeks. Ikke mindst er det en flot bedrift, da den er opnået i et år, som har været præget af strenge økonomiske vilkår også for TNT. Resultatet er produktet af en fortsat dedikeret indsats fra TNT og vores ansatte verden over. Det er et signal om, at vi tager vores engagementer omkring bæredygtighed og socialansvarlighed yderst seriøst,” siger Frank Jørgensen, administrerende direktør i TNT Danmark.
-JR

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V