Tilskud til sol- og vindkraft giver færre dødsfald i USA

Der er mange gode grunde til at investere i sol- og vindkraft. I USA har det f.eks. vist sig, at en sådan investering kan reducere den traditionel energiproduktions skadelige virkninger på mennesker.

Ifølge nye studier fra Lawrence Berkeley Laboratory i Californien er det en god forretning at investere i energiproduktion med sol og vind, hvis der ses på sundhed og miljø. Arkivfoto..

24.08.2017

CSR.dk

Vil man reducere de skadelige virkninger fra traditionel energiproduktion som kul og gas, har tilskud til sol- og vindkraft vist sig at være en rigtig god forretning, vurderer et nyt studie fra Lawrence Berkeley National Laboratory i Californien.

Her har man undersøgt, hvor meget sol- og vindkraft egentlig har reduceret emissionen af SO2, NOx, partikler og CO2 i årene mellem 2007 og 2015, skriver Ingeniøren.dk. Derudover har man undersøgt, hvordan emissionerne har ændret sig i USA rent geografisk.

Resultaterne af undersøgelsen viser blandt andet, at reduktionen af SO2, NOx og partikler har betydet 7.000 færre dødsfald. Sammen med andre sundhedsudgifter, der kan knyttes til emissionerne, har det betydet, at man har opnået en samlet besparelse på hvad der svarer til cirka 375 milliarder kroner.

Læs også: Nestlé oplever succes i kamp mod ungdomsarbejdsløshed

Forskerne bag vurderer dog, at man skal tage tallene med gran salt, da de er forbundet med en stor usikkerhed. Det skyldes blandt andet, at antallet af døde kan variere fra 3.000 til 12.700, og at CO2-reduktionens betydning kan ligge fra cirka 33 til 675 milliarder dollars.

Værdi af sol- og vindkraft varierer
Hvis det samlede tal på 88 milliarder for henholdsvis dødsfald og reduktion i CO2 tages for gode varer, svarer det ifølge studiet til, hvad amerikanerne har betalt i tilskud til sol- og vindkraft i den tilsvarende periode.

Men hvor tilskuddet i hele perioden har været en fast værdi over hele landet, så viser beregningerne, at værdien af ny sol- og vindkraft varierer fra stat til stat, skriver Ingeniøren.

For eksempel vil det ikke have stor betydning for luftkvaliteten, hvis der bygges mere vedvarende energi i Californien. Her vil sol og vind fortrinsvis erstatte gaskraft, som i forvejen forurener meget lidt med SO2, NOx og partikler.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams