Svenske CO2 projekter rammer samme stopklods som i Danmark

Høje omkostninger og usikre markedsvilkår betyder, at flere projekter for CO2 fangst og lagring sættes på pause og gør statslig støtte afgørende.

Foto: 123rf.com

02.02.2026

CSR.dk

Ligesom i Danmark kæmper svenske projekter for CO2 fangst og lagring med økonomien. En ny kortlægning fra Dagens Industri viser, at flere svenske CCS projekter enten er sat på pause eller helt droppet, fordi teknologien er blevet dyrere end forventet og vanskeligt kan stå på egne ben uden offentlig støtte.

I december blev anden runde af den svenske stats støtteauktion for CO2 lagring åbnet. Her er mere end 10 milliarder svenske kroner i spil til virksomheder, der vil indfange og lagre CO2. Kortlægningen omfatter 25 projekter og viser, at kun få aktuelt er klar til at byde, mens flere andre har trukket sig.

Udviklingen spejler situationen i Danmark, hvor nu kun enkelt udbyder står tilbage som deltager i statens CCS-udbud på grund af de høje omkostninger. I Sverige er støtten især målrettet bio CCS, hvor CO2 fanges fra afbrænding af biobrændsler eller affald med henblik på permanent lagring.

Afhængige af statslige milliarder

Blandt de svenske selskaber, der har sat projekter på pause, er Göteborg Energi og skovkoncernen Stora Enso. Sidstnævnte har valgt at prioritere andre klimatiltag frem for CCS.

“Vi følger naturligvis fortsat udviklingen inden for ccs, men prioriterer mere tids og omkostningseffektive tiltag til at reducere udledningerne, for eksempel øget elektrificering”, skriver Stora Ensos pressechef Carl Norell ifølge Børsen.

Andre virksomheder holder fast i CCS som et centralt redskab, men understreger, at projekterne er direkte afhængige af offentlig støtte. For både opsamling samt transport og lagring af CO2 er blevet markant dyrere end ventet.

“Det er en svær situation for projekterne lige nu, og det er svært at få en forretning som denne til at stå på egne ben. Vi virksomheder bliver meget afhængige af støttesystemer som den omvendte auktion”, siger Robert Tingvall, direktør i Söderenergi, ifølge Børsen.

Kortlægningen rejser spørgsmålet, om både Danmark og Sverige undervurderer, hvor vanskeligt og omkostningstungt det er at få CO2 fangst og lagring fra pilotprojekter til fuld skala. Særligt hvis teknologien skal spille den rolle i klimaindsatsen, som politikerne håber på. 

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn