Skagerak tilbyder kunder at leje havemøbler

Som en del af en større bæredygtigheds-rejse tilbyder den danske designvirksomhed Skagerak nu møbler på abonnement i næsten hele Europa.

Foto: Skagerak Rent.

19.04.2022

CSR.dk

Lige i tide til foråret bliver Skageraks udlejningsinitiativ tilgængeligt i næsten hele Europa med det formål at forlænge produkternes levetid.

Det skriver Scandinavian MIND.

Har du overvejet at leje dine havemøbler? Det mener designfirmaet Skagerak, at man bør. Det gør det muligt for kunden at skifte møbler regelmæssigt på en mere ansvarlig måde - for at være sikker på, at de passer til haven, eller for at undgå udfordringen med vinteropbevaring.

Skagerak blev grundlagt i Danmark i 1976 og blev B Corp certificeret i 2017, da man også lancerede sit tilbagekøbsinitiativ, Reclassic, hvor man købte sine brugte møbler tilbage, restaurerede dem og satte dem til salg igen.

Global impact manager Mia Møgelgaard forklarer, at deres lejeinitiativ 'Skagerak Rent' først blev introduceret i Danmark for to år siden og i foråret 2022 er udvidet til hele Europa, og at det er et vigtigt skridt for at minimere sit negative fodaftryk.

Læs også: Secondhandmode rammer børsen i Sverige

"Vi ønsker at inspirere forbrugerne til at være brugere: at forlænge levetiden på alt, hvad de bruger, og at sætte ting i omløb. Vi ønsker, at vores møbler holder hele livet og bliver givet videre til et nyt kapitel i en igangværende historie. Skagerak Rent giver folk mulighed for at opleve glæderne ved vores møbler uden at eje dem. På denne måde kan vores produkter genbruges igen og igen," siger hun.

Du kan leje møblerne i minimum tre måneder og så længe du vil, ved at betale et månedligt gebyr, der inkluderer forsikring. Møblerne bliver leveret direkte til dig, og når du ønsker at afslutte din lejeperiode, kommer virksomheden og henter møblerne igen.

Kunderne kan enten leje hele møbelsæt ad gangen eller sammensætte deres eget sæt fra flere forskellige kollektioner. Når lejeperioden slutter, restaurerer Skagerak møblerne, så de er klar til den næste familie. På den måde holdes den bæredygtige bane kørende.

"Vi har også oprettet en pleje- og reparationsside online, hvor vi vejleder vores kunder om den bedst mulige pleje og vedligeholdelse af vores produkter med håb om at inspirere folk til at forlænge deres produkters levetid. Som en globalt opererende virksomhed har vi et ansvar for at levere mere ansvarlige løsninger," afslutter Møgelgaard.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

10.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle