Signify dropper indpakningsplast

Belysningsvirksomheden Signify udfaser brugen af plastik i emballagen på alle sine forbrugerprodukter fra 2021, hvilket vil spare miljøet for 2.500 ton plast og 6.000 ton CO2 om året. ”Det er en langsigtet investering i miljøfordele, og det er det, forbrugerne forventer”, lyder det fra selskabet.

Signifys nye, plastfri indpakning bliver med åbne 'vinduer' ind til produkterne. Illustration: Signify.

05.06.2020

Anders Kampmann, CSR.dk

I 2021 skal det være slut med plast i indpakningen af belysningsvirksomheden Signifys (det tidligere Philips Lighting) forbrugerrettede produkter, beretter det hollandske selskab. Udfasningen af æsker med plastik som front, i ’vinduet’, eller plastkrog til ophængning på ryggen starter i juli i bl.a. Tyskland og rummer stort potentiale.

Læs også: Grossistvirksomhed afskaffer plastikposer

Ifølge selskabet vil tiltaget således skåne miljøet for 2.500 tons miljøbelastende plastik årligt, når de sidste plastæsker er væk i løbet af næste år. Samtidig gør man også indpakningen omkring eksempelvis LED-pærer og Philips Hue-produkter lettere og mindre, hvilket alt i alt vil føre til en besparelse på 6.000 ton CO2 om året fra materialer og mindre transport.

På et onlinepressemøde forklarede Signifys CSR-direktør Nicola Kimm, at et stop for plast er ”det rigtige at gøre – det er det, forbrugerne forventer af os”, som hun sagde.

Adspurgt til omkostningerne ved skiftet, der indebærer at indpakningen frem over kun skal bestå af papir, kunne Signify ikke give et præcist beløb, men understregede at man ser det som ”en langsigtet investering i miljøfordele”, og at det som udgangspunkt ikke vil påvirke detailpriserne.

Det er først og fremmest miljøhensyn, der ligger til grund for ambitionen, lyder det. Illustration: Signify.

CSR.dk spurgte ind til overvejelserne omkring det øgede behov for papir og hvordan man fra Signifys side vil sikre sig, at man ikke kommer til at bidrage til ulovlig skovhugst i fx Sydamerika:

”Først og fremmest bruger vi rigtig meget genbrugspapir, omkring 80 procent, og det vil vi fortsætte med. Derudover indkøber vi kun FSC-certificerede materialer, når det gælder jomfrueligt papir, hvilket sikrer os at det er bæredygtige kilder. Vi har et stærkt bæredygtighedsprogram for vores leverandører, og en stærk forsyningskæde, som kan håndtere de her krav”, lød det fra Nicola Kimm.

Dobbelt op på ansatte for at klare skifte
Omkring halvdelen af Signifys emballageprodukter på det europæiske marked indeholder i dag plast, hver især ca. 50 procent. Udrulningen af de rene papirversioner er allerede startet på forsøgsbasis i Australien og New Zealand med god respons til følge, hvilket man også forventer på vore breddegrader.

Initiativet til plaststoppet kommer fra Signifys topchef, administrerende direktør Eric Rondolat, der ifølge Nicola Kimm er ”meget passioneret” omkring visionen, der har et par år på bagen. Selve arbejdet har stået på et års tid, og det har ikke været uden udfordringer.

”Der har bestemt været kampe undervejs i forløbet, og det har krævet meget intern koordination mellem de forskellige afdelinger. I en periode havde vi vel dobbelt så mange ansatte i packaging som normalt, men det var og er nødvendigt for at gennemføre så stort et skifte på så kort tid”, forklarede Nicola Kimm.

Læs også: Carlsberg implementerer genanvendt emballage til dåseforpakninger

De plastfrie Signify-produkter rammer som nævnt hylderne i Tyskland allerede i næste måned, hvor også Benelux-regionen er på programmet. Resten af Europa, inkl. Danmark, er sat til at følge efter i løbe af efteråret, med start i september.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Klimarisici og ESG i kreditvurderingen - sådan forbereder du din virksomhed

Virksomheder kan ikke længere se bort fra klimarisici og ESG-krav, når de planlægger fremtiden. Pengeinstitutter er fra 1. juli 2025 forpligtede til at inddrage ESG i deres kreditvurderinger – og det kan få direkte betydning for finansieringen.

Dato

02.12.2025

Tid

08:15

Sted

Teams