Siemens ansætter 120 medarbejdere

Den danske vindmølle-producent Siemens, som i 2008 fyrede mere end 60 medarbejdere på sin vingefabrik i Aalborg, er ifølge morgenavisen Jyllands-Postens oplysninger i færd med at ansætte op mod 120 medarbejdere på samme fabrik.

13.01.2010

CSR.dk

Den økonomiske krise har kostet Siemens Wind Power dyrt. Så sent som i februar 2009 uddelte Siemens Wind Power 400 danske fyresedler. Men nu ser mere end et års opbremsning i Siemens Wind Power ud til at være slut, skriver morgenavisen Jyllands-Posten. De godt 120 nye medarbejdere mødte for nylig op til første arbejdsdag godt 13 måneder efter, at nedturen i vindmøllebranchen for alvor tog sin begyndelse med fyringer på netop Siemens’ vingefabrik i Aalborg. I 2009 har vindmøllebranchen mistet mere end 3.000 arbejdspladser, først og fremmest på grund af fyrings-runder i Siemens, Vestas og vingeproducenten LM Glasfiber. Men mens mange konkurrenter fortsat lider under finanskrisen, har Siemens Wind Power travlt. I ugerne op til jul løftede Siemens sløret for en bugnende ordrebog, som rummer bestillinger på vindmøller for omkring 45 mia. kr. Om det er årsagen til masseansættelserne, ønsker Siemens imidlertid ikke at kaste lys over på nuværende tidspunkt. Siemens er i dag verdens sjette største vindmølleproducent med en markedsandel på omkring syv procent.
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.05.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Kaffens værdi overstiger langt fra det den koster

20.05.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Den 4-dobbelte bundlinje

16.05.2025CSR.dk

Danica skruer bissen på overfor energisektoren

16.05.2025CSR.dk

Ny AI skal nudge dig til at spise grønnere

16.05.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis er udvalgt til Børsen Bæredygtig for tredje år i træk med fokus på genanvendte tekstiler

16.05.2025SustainBusiness

Sponseret

ESG i den finansielle verden

15.05.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

"Bæredygtighed i Elis 2024" er netop offentliggjort

13.05.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Fra gamle jeans til sneakers: Samarbejde mellem VAER og Folkekirkens Nødhjælp forener mode og miljø

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
Bygge- og anlægsaffald – Håndhævelse, tilsyn og straf

På dette kursus tager vi fat på de mange spørgsmål og usikkerheder, der kan opstå undervejs i et tilsynsforløb

Dato

21.05.2025

Tid

09:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dakofa
Webinar
Affaldsforbrændingens nye afgifter, kvoter og prislofter

– hvad betyder de nye rammebetingelser for anlæggene, affaldsproducenterne og input til anlæggene?

Dato

22.05.2025

Tid

12:30

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

27.05.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
HYBRID-SEMINAR Problematiske adgangsveje - giver flere spande flere problemer?

Hvad er de gængse udfordringer med problematiske adgangsveje og har udrulningen af de 10 fraktioner skabt nye problemer? Deltag og bliv klogere på mulige løsninger.

Dato

27.05.2025

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

SUSTAINX ApS
Webinar
Strategisk ESG kommunikation: Har du dokumentationen på plads?

Vær med når vores senior ESG-rådgiver, Oscar Haumann tirsdag d. 27. maj kl. 13.05 giver sine anbefalinger til, hvordan I sikrer forretningsværdien af jeres bæredygtighedsarbejde gennem veldokumenteret og lovgivningsmæssigt funderet ESG-kommunikation.

Dato

27.05.2025

Tid

13:05

Sted

Online

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

28.05.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby