Fra gamle jeans til sneakers: Samarbejde mellem VAER og Folkekirkens Nødhjælp forener mode og miljø
Et innovativt partnerskab mellem den danske virksomhed VAER og Folkekirkens Nødhjælp giver kasserede jeans nyt liv – og støtter samtidig nødhjælpsarbejde verden over.
Upcyclede denim-sneakers - VAER X Folkekirkens Nødhjælp. Foto: Folkekirkens Nødhjælp
Mode med mening: Det er essensen af det nye samarbejde mellem Folkekirkens Nødhjælp og den danske virksomhed VAER, som i fællesskab har skabt en sneaker lavet af jeans, som ikke kan sælges i Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker. Med projektet kombineres æstetik, omtanke i produktionen og social ansvarlighed i én samlet fortælling.
Genbrug i vækst
Markedet for genbrug buldrer frem. Ifølge en rapport fra ThredUp vokser det globale secondhand-marked næsten tre gange hurtigere end det traditionelle tøjmarked – og forventes at stige med op mod 15 procent alene i 2024.
Netop derfor rammer VAER x Folkekirkens Nødhjælp-samarbejdet ned i en tendens, hvor både forbrugere og virksomheder søger løsninger, der forener stil med ansvar.
”Under 1% af det tøj vi producerer i dag bliver genanvendt til nyt tøj, hvilket jo er helt skørt. I VAER har vi et mål om at kunne upcycle og redde så mange tekstiler og tøj som overhovedet muligt og samtidig gøre produktionen af det skalerbart. Derfor er det også fedt at kunne have samarbejdspartnere som Folkekirkens Nødhjælp der deler vores værdier og vi kan støtte hinandens missioner”, siger Emma Hjortdal, VAER om samarbejdet.
Udvikling igennem 52 år
Folkekirkens Nødhjælp har siden 1972 været pionér inden for genbrug i Danmark og driver i dag mere end 100 genbrugsbutikker landet over, og samarbejdet er næste skridt i arbejdet med genbrug.
"Ved at kombinere vores styrker viser vi, at mode ikke kun handler om stil, men også om at tage ansvar. Vi ønsker at vise at måden meget af vores tøj og sko bliver produceret i dag ikke er måden det behøver at blive produceret på i morgen", udtaler Peter Munkholm Nielsen, Folkekirkens Nødhjælp.
I en tid, hvor der globalt produceres over 20 milliarder sko årligt og den gennemsnitlige europæer smider 16 kg tekstiler ud om året, er behovet for nye løsninger tydeligt. Her er partnerskabet mellem VAER og Folkekirkens Nødhjælp et eksempel på en konkret anden vej.
Find skoene her: Upcyclede sneakers - Vaer X Folkekirkens Nødhjælp