Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

Sallings butikker, Netto, Bilka og Føtex, sælger rekord mange palæstinensiske dadler i julehandlen.

09.12.2025

CSR.dk

I år er der 30 tons palæstinensiske dadler til salg i Sallings butikker op mod jul. Det udgør en stigning på 50 procent fra sidste år, og væksten sker på trods af den eskalerende konflikt og de ekstremt svære vilkår for palæstinenserne – herunder farmere og virksomheder på Vestbredden.

“I Folkekirkens Nødhjælp er vi meget glade for succesen med palæstinensiske dadler i julehandlen. Det er først og fremmest til gavn for palæstinensiske farmere, men også danske forbrugere, der selv kan vælge oprindelsen af de søde frugter i Sallings butikker", siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.

Folkekirkens Nødhjælp har gennem mange år støttet palæstinensiske småbønder på Vestbredden. Med støtte fra Udenrigsministeriet blev der for godt to år siden indgået et partnerskab mellem Salling Group, den palæstinensiske virksomhed Rift Valley Farms, Folkekirkens Nødhjælp, Etisk Handel Danmark, GSOL Energy og den lokale organisation MA’AN Development Center. 

Målet med projektet var at udvikle og forbedre dadelfarmernes forretning med god landbrugspraksis - og dermed også bane vejen for eksport til Danmark. Det er nu afsluttet, men samarbejdet fortsætter på rent kommercielle vilkår - og salget vokser. 

Carina Jensen, Head of Responsible Sourcing hos Salling Group, siger: 

“Vi har været virkelig glade for samarbejdet, der har gjort en forskel i hele værdikæden fra dadelfarmer til vores danske kunder. Vi har fra starten haft fokus på, at projektet skulle skabe værdi for både de lokale producenter og vores kunder. Derfor er vi glade for, at vi nu, som en af de få dagligvarekoncerner i Europa, kan tilbyde dadler fra Palæstina i både en økologisk og konventionel variant i Netto, Føtex og Bilka”.

Det er den palæstinensiske organisation MA’AN Development Center, der har stået for træningen af de lokale bønder i Jordan-dalen i dyrkning, kvalitetskontrol,  bæredygtig og økologisk landbrugspraksis. Den palæstinensiske virksomhed Rift Valley Farms står for eksporten.

Ifølge Jonas Nøddekær har samarbejdet givet de lokale producenter på Vestbredden indtægter i en meget vanskelig tid. Og resultatet viser, at Folkekirkens Nødhjælp sammen med danske og palæstinensiske virksomheder og organisationer kan skabe udvikling og drive forretning selv i de mest  konfliktfyldte områder.

“Dadel-eksporten fra Vestbredden til Danmark er ikke et julemirakel, men et resultat af et langsigtet og markedsorienteret projekt og nogle meget modige samarbejdspartnere i både Danmark og i Palæstina. Det er lykkedes trods mange benspænd og svære betingelser på grund af det israelske militærs besættelse af Vestbredden”, siger Jonas Nøddekær. 

Partnerskabet blev oprindeligt støttet af Udenrigsministeriets Danida Green Business Partnerships (DGBP).

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.08.2026CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

05.08.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

CSR.dk

Den sociale bæredygtighed skal ud ad skyggen

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet er under udvikling

Comwell Hotels

Sponseret

Fra talenter til fremtidens ledere

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online