Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

Sallings butikker, Netto, Bilka og Føtex, sælger rekord mange palæstinensiske dadler i julehandlen.

09.12.2025

CSR.dk

I år er der 30 tons palæstinensiske dadler til salg i Sallings butikker op mod jul. Det udgør en stigning på 50 procent fra sidste år, og væksten sker på trods af den eskalerende konflikt og de ekstremt svære vilkår for palæstinenserne – herunder farmere og virksomheder på Vestbredden.

“I Folkekirkens Nødhjælp er vi meget glade for succesen med palæstinensiske dadler i julehandlen. Det er først og fremmest til gavn for palæstinensiske farmere, men også danske forbrugere, der selv kan vælge oprindelsen af de søde frugter i Sallings butikker", siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.

Folkekirkens Nødhjælp har gennem mange år støttet palæstinensiske småbønder på Vestbredden. Med støtte fra Udenrigsministeriet blev der for godt to år siden indgået et partnerskab mellem Salling Group, den palæstinensiske virksomhed Rift Valley Farms, Folkekirkens Nødhjælp, Etisk Handel Danmark, GSOL Energy og den lokale organisation MA’AN Development Center. 

Målet med projektet var at udvikle og forbedre dadelfarmernes forretning med god landbrugspraksis - og dermed også bane vejen for eksport til Danmark. Det er nu afsluttet, men samarbejdet fortsætter på rent kommercielle vilkår - og salget vokser. 

Carina Jensen, Head of Responsible Sourcing hos Salling Group, siger: 

“Vi har været virkelig glade for samarbejdet, der har gjort en forskel i hele værdikæden fra dadelfarmer til vores danske kunder. Vi har fra starten haft fokus på, at projektet skulle skabe værdi for både de lokale producenter og vores kunder. Derfor er vi glade for, at vi nu, som en af de få dagligvarekoncerner i Europa, kan tilbyde dadler fra Palæstina i både en økologisk og konventionel variant i Netto, Føtex og Bilka”.

Det er den palæstinensiske organisation MA’AN Development Center, der har stået for træningen af de lokale bønder i Jordan-dalen i dyrkning, kvalitetskontrol,  bæredygtig og økologisk landbrugspraksis. Den palæstinensiske virksomhed Rift Valley Farms står for eksporten.

Ifølge Jonas Nøddekær har samarbejdet givet de lokale producenter på Vestbredden indtægter i en meget vanskelig tid. Og resultatet viser, at Folkekirkens Nødhjælp sammen med danske og palæstinensiske virksomheder og organisationer kan skabe udvikling og drive forretning selv i de mest  konfliktfyldte områder.

“Dadel-eksporten fra Vestbredden til Danmark er ikke et julemirakel, men et resultat af et langsigtet og markedsorienteret projekt og nogle meget modige samarbejdspartnere i både Danmark og i Palæstina. Det er lykkedes trods mange benspænd og svære betingelser på grund af det israelske militærs besættelse af Vestbredden”, siger Jonas Nøddekær. 

Partnerskabet blev oprindeligt støttet af Udenrigsministeriets Danida Green Business Partnerships (DGBP).

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.09.2026CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark