Søg i Folkemødets program med kunstig intelligens

Halfspace introducerer folkemoedet.ai, der skal fungere som den ultimative guide til Folkemødet.

AI-appen skal gøre det muligt at finde rundt i myldret af taler og begivenheder på årets Folkemøde. Foto: Bjørn Antonissen, Unsplash. .

16.06.2023

CSR.dk

Der er i øjeblikket fuld sving i Folkemødet, og det kan være en udfordring at finde rundt i de mere end 3000 begivenheder, der finder sted under denne årlige politiske begivenhed.

Derfor har Halfspace udviklet folkemoedet.ai, der med kunstig intelligens og en række innovative funktioner, gør det muligt at finde debatter og personer inden for ens interesser, gemme begivenheder i ens iPhone-kalender, få en personlig dagsplan og endda få forslag til spørgsmål til debatter – alt sammen helt anonymt.

Læs også: Handlingsskibet er klar til Folkemødet

Det skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Det kan lade sig gøre, fordi folkemoedet.ai anvender den nyeste teknologi inden for kunstig intelligens – ChatGPT. Ved hjælp af algoritmer får brugerne personlige anbefalinger og forslag til spørgsmål, der kan bidrage til engagerede og meningsfulde diskussioner.

"Folkemødets program er nu søgbart med kunstig intelligens, hvilket giver deltagerne en mere skræddersyet og engagerende oplevelse," siger CEO i Halfspace, Claus Bek Nielsen.

Læs også: Kunstig intelligens sikrer tech-startup millioninvestering

"Folkemoedet.ai bruger avancerede algoritmer til at forstå brugernes præferencer for at levere personlige anbefalinger og skabe en meningsfuld forbindelse mellem deltagerne og de relevante debatter," fortsætter han.

App'en er i beta, hvilket betyder, at der kan opstå tekniske udfordringer. Halfspace opfordrer brugerne til at give feedback og være med til at forbedre og finjustere oplevelsen for alle.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Introduktion til den nye standard for menstruation og overgangsalder på arbejdspladsen

Hvad betyder menstruation, menstruel sundhed og overgangsalder for arbejdslivet, og hvordan kan arbejdspladser skabe bedre rammer for medarbejdere gennem forskellige livsfaser? På webinaret får du indsigt i den første globale ISO-standard på området, ny forskning samt konkrete erfaringer fra LEGO og økonomiske perspektiver fra PFA Pension.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N