Søg i Folkemødets program med kunstig intelligens

Halfspace introducerer folkemoedet.ai, der skal fungere som den ultimative guide til Folkemødet.

AI-appen skal gøre det muligt at finde rundt i myldret af taler og begivenheder på årets Folkemøde. Foto: Bjørn Antonissen, Unsplash. .

16.06.2023

CSR.dk

Der er i øjeblikket fuld sving i Folkemødet, og det kan være en udfordring at finde rundt i de mere end 3000 begivenheder, der finder sted under denne årlige politiske begivenhed.

Derfor har Halfspace udviklet folkemoedet.ai, der med kunstig intelligens og en række innovative funktioner, gør det muligt at finde debatter og personer inden for ens interesser, gemme begivenheder i ens iPhone-kalender, få en personlig dagsplan og endda få forslag til spørgsmål til debatter – alt sammen helt anonymt.

Læs også: Handlingsskibet er klar til Folkemødet

Det skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Det kan lade sig gøre, fordi folkemoedet.ai anvender den nyeste teknologi inden for kunstig intelligens – ChatGPT. Ved hjælp af algoritmer får brugerne personlige anbefalinger og forslag til spørgsmål, der kan bidrage til engagerede og meningsfulde diskussioner.

"Folkemødets program er nu søgbart med kunstig intelligens, hvilket giver deltagerne en mere skræddersyet og engagerende oplevelse," siger CEO i Halfspace, Claus Bek Nielsen.

Læs også: Kunstig intelligens sikrer tech-startup millioninvestering

"Folkemoedet.ai bruger avancerede algoritmer til at forstå brugernes præferencer for at levere personlige anbefalinger og skabe en meningsfuld forbindelse mellem deltagerne og de relevante debatter," fortsætter han.

App'en er i beta, hvilket betyder, at der kan opstå tekniske udfordringer. Halfspace opfordrer brugerne til at give feedback og være med til at forbedre og finjustere oplevelsen for alle.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

08.06.2026CSR.dk

Andel sætter gang i ny klimascene på Bogforum

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online