ROCKWOOL tilslutter sig Trekantområdets grønne sektorkoblingspartnerskab

Triangle Energy Alliance (TEA) opbygger et regionalt forankret sektorkoblingssamarbejde på tværs af kommunegrænser og virksomheder. Partnerskabet samarbejder om bedre udnyttelse af spildprodukter og energistrømme, så man kan se mod Trekantområdet for løsninger til Danmarks grønne omstilling, når den bliver rigtig svær.

Foto: Triangle Energy Alliance

05.02.2025

CSR.dk

“Rockwool har lang erfaring med at udnytte ressourcer effektivt, hvad enten det drejer sig at levere overskudsvarme til fjernvarmenettet, som vi har gjort fra vores fabrik i Vamdrup siden slut 1970’erne, eller genanvende materialer fra andre industrier, hvilket er blevet til ca. 178.000 ton siden 2012. Så da jeg besøgte Everfuels brintfabrik i Fredericia sidste år, så jeg en åbenlys mulighed for kobling mellem elektrolyse og vores produktion. Ilt er et spildprodukt fra brintproduktion, og vi har et behov for ilt for at øge effektiviteten i smelteprocessen, når vi producerer stenuld. TEA-partnerskabet er interessant, fordi energi- og produktionsvirksomhederne og kommunerne - ligesom os - har høje ambitioner for at udfase fossile energikilder og råstoffer. Det kræver samarbejde og tættere relationer på tværs af interesser, og der repræsenterer TEA-partnerskabet de nødvendige værdikæder og et relevant energifagligt netværk omkring vores fabrik i Vamdrup”, siger Frank Ove Larsen, adm. Dir. i ROCKWOOL Nordics.

ROCKWOOL fremstiller isoleringsmaterialer til boliger og industri ved hver dag at genskabe den vulkanske proces for at smelte sten om til fibre. Processen kræver meget høje temperaturer, og dét kræver betydelige mængder ilt på deres to danske fabrikker. Overskudsvarmen fra smelteprocessen anvendes til fjernvarme i lokalområdet ved de to danske ROCKWOOL-fabrikker, som i alt varmer 1.300 - 1.500 boliger op om året.

Igennem de seneste 10 år har ROCKWOOL haft fokus på omstilling fra fossile brændsler i form af kul og koks til biogas samt grøn strøm, da markedet i stigende grad efterspørger produkter med lav miljøbelastning.

“Vi er interesseret i potentialet i ilt til vores produktion til vores fabrik i Vamdrup, hvor store brintaktører forventer at etablere sig i Trekantområdet. Da vores fabrik også ligger tæt på de store energiinfrastrukturer med el, gas, varme og brint på sigt, så har Trekantområdet nogle unikke udviklingsmuligheder, som vi gerne vil undersøge nærmere. Der er ambitiøse potentialer for sektorkobling, og hvor vi med vores lokale forankring kan bidrage yderligere til at skabe lokal værdi og udbygge vores samarbejde med partnere i området”, siger Frank Ove Larsen.

Når grøn omstilling bliver rigtig svær

TEA er et industrielt partnerskab med tæt videndeling og dialog om forretningsudvikling indenfor Power to X og sektorkobling i bred forstand. 34 virksomheder, kommuner og uddannelsesinstitutioner har hver deres rolle, som er nødvendigt for, at den samlede værdikæde hænger sammen.

“I lighed med at vi har fundet ud af at udnytte overskudsvarme fra industrielle processer, skal vi også øve os mere ihærdigt på at genanvende industrielle sideprodukter hos andre aktører, hvor det har økonomisk værdi. Det er virksomheder som ROCKWOOL, der engagerer sig i konkrete løsninger, der udfaser fossile kilder fra vores hverdagsprodukter. Varme, vand, CO2, ilt er de mest oplagte råstoffer, men listen over potentialerne er lang”, forklarer Anders Frandsen, bestyrelsesformand i TEA

Det kræver alle led i værdikæderne at opbygge et nyt grønt energisystem. Trekantområdet ligger centralt i Danmarks energisystem, og med planer om brint- og CO2-infrastruktur er de nødvendige logistik- og energiinfrastrukturer til stede til at kunne opskalere. Derfor har Trekantområdet et forspring, når de 34 TEA-partnere opbygger stærkere værdikæder på tværs af kommuner, region, virksomheder, rådgivere og uddannelsesinstitutioner.

“Samarbejde og bedre forståelse for hinanden er vejen frem til at sænke virksomhedernes og kommunernes miljø- og klimabelastning, så vi udnytter råstoffer mere effektivt, og forbedrer virksomhedernes konkurrenceevne. Samtidigt bevarer vi arbejdspladser, som tilpasser sig fremtiden og skaber indsigt til inspiration i Danmark og verden, når vi omstiller os sig til en ny hverdag baseret på vedvarende energikilder og råstoffer. Rockwools energifaglige kompetencer, store behov for energi til produktionen, lange erfaring med at udnytte overskudsvarme og den lokale forankring bibringer TEA-partnerskabet nyt perspektiv og værdi”, siger Anders Frandsen.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom