ROCKWOOL tilslutter sig Trekantområdets grønne sektorkoblingspartnerskab

Triangle Energy Alliance (TEA) opbygger et regionalt forankret sektorkoblingssamarbejde på tværs af kommunegrænser og virksomheder. Partnerskabet samarbejder om bedre udnyttelse af spildprodukter og energistrømme, så man kan se mod Trekantområdet for løsninger til Danmarks grønne omstilling, når den bliver rigtig svær.

Foto: Triangle Energy Alliance

05.02.2025

CSR.dk

“Rockwool har lang erfaring med at udnytte ressourcer effektivt, hvad enten det drejer sig at levere overskudsvarme til fjernvarmenettet, som vi har gjort fra vores fabrik i Vamdrup siden slut 1970’erne, eller genanvende materialer fra andre industrier, hvilket er blevet til ca. 178.000 ton siden 2012. Så da jeg besøgte Everfuels brintfabrik i Fredericia sidste år, så jeg en åbenlys mulighed for kobling mellem elektrolyse og vores produktion. Ilt er et spildprodukt fra brintproduktion, og vi har et behov for ilt for at øge effektiviteten i smelteprocessen, når vi producerer stenuld. TEA-partnerskabet er interessant, fordi energi- og produktionsvirksomhederne og kommunerne - ligesom os - har høje ambitioner for at udfase fossile energikilder og råstoffer. Det kræver samarbejde og tættere relationer på tværs af interesser, og der repræsenterer TEA-partnerskabet de nødvendige værdikæder og et relevant energifagligt netværk omkring vores fabrik i Vamdrup”, siger Frank Ove Larsen, adm. Dir. i ROCKWOOL Nordics.

ROCKWOOL fremstiller isoleringsmaterialer til boliger og industri ved hver dag at genskabe den vulkanske proces for at smelte sten om til fibre. Processen kræver meget høje temperaturer, og dét kræver betydelige mængder ilt på deres to danske fabrikker. Overskudsvarmen fra smelteprocessen anvendes til fjernvarme i lokalområdet ved de to danske ROCKWOOL-fabrikker, som i alt varmer 1.300 - 1.500 boliger op om året.

Igennem de seneste 10 år har ROCKWOOL haft fokus på omstilling fra fossile brændsler i form af kul og koks til biogas samt grøn strøm, da markedet i stigende grad efterspørger produkter med lav miljøbelastning.

“Vi er interesseret i potentialet i ilt til vores produktion til vores fabrik i Vamdrup, hvor store brintaktører forventer at etablere sig i Trekantområdet. Da vores fabrik også ligger tæt på de store energiinfrastrukturer med el, gas, varme og brint på sigt, så har Trekantområdet nogle unikke udviklingsmuligheder, som vi gerne vil undersøge nærmere. Der er ambitiøse potentialer for sektorkobling, og hvor vi med vores lokale forankring kan bidrage yderligere til at skabe lokal værdi og udbygge vores samarbejde med partnere i området”, siger Frank Ove Larsen.

Når grøn omstilling bliver rigtig svær

TEA er et industrielt partnerskab med tæt videndeling og dialog om forretningsudvikling indenfor Power to X og sektorkobling i bred forstand. 34 virksomheder, kommuner og uddannelsesinstitutioner har hver deres rolle, som er nødvendigt for, at den samlede værdikæde hænger sammen.

“I lighed med at vi har fundet ud af at udnytte overskudsvarme fra industrielle processer, skal vi også øve os mere ihærdigt på at genanvende industrielle sideprodukter hos andre aktører, hvor det har økonomisk værdi. Det er virksomheder som ROCKWOOL, der engagerer sig i konkrete løsninger, der udfaser fossile kilder fra vores hverdagsprodukter. Varme, vand, CO2, ilt er de mest oplagte råstoffer, men listen over potentialerne er lang”, forklarer Anders Frandsen, bestyrelsesformand i TEA

Det kræver alle led i værdikæderne at opbygge et nyt grønt energisystem. Trekantområdet ligger centralt i Danmarks energisystem, og med planer om brint- og CO2-infrastruktur er de nødvendige logistik- og energiinfrastrukturer til stede til at kunne opskalere. Derfor har Trekantområdet et forspring, når de 34 TEA-partnere opbygger stærkere værdikæder på tværs af kommuner, region, virksomheder, rådgivere og uddannelsesinstitutioner.

“Samarbejde og bedre forståelse for hinanden er vejen frem til at sænke virksomhedernes og kommunernes miljø- og klimabelastning, så vi udnytter råstoffer mere effektivt, og forbedrer virksomhedernes konkurrenceevne. Samtidigt bevarer vi arbejdspladser, som tilpasser sig fremtiden og skaber indsigt til inspiration i Danmark og verden, når vi omstiller os sig til en ny hverdag baseret på vedvarende energikilder og råstoffer. Rockwools energifaglige kompetencer, store behov for energi til produktionen, lange erfaring med at udnytte overskudsvarme og den lokale forankring bibringer TEA-partnerskabet nyt perspektiv og værdi”, siger Anders Frandsen.

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online