Rådvilde SMV'er vil gerne i gang - hvis det virker

Det er - stadig - en rigtig god idé at komme i gang med omstillingen til mere bæredygtige forretningsmodeller. Det gælder især SMV'er, som typisk kæmper mere med at få tid. penge og viden på plads.

Foto: 123rf.com

28.04.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Det er ikke så nemt for SMV’erne at få greb om arbejdet med bæredygtighed og ESG. For mens kravene bliver flere, er det samme ikke nødvendigvis tilfældet for ressourcerne og kompetencer på området i de mindre virksomheder i Danmark. Og det skaber tvivl. 

Det mærker rådgiverne i Erhvervshus Hovedstaden, hvor mange SMV’er henvender sig for at få hjælp og vejledning, også i at søge om tilskud til arbejdet med bæredygtighed.  

"Vi møder typisk virksomheder, når de er i starten af arbejdet med grøn omstilling. Hos dem vi ser, er der et stort ønske om at få afklaret, hvad der er det rigtige at gøre? Hvor betyder det noget, at min virksomhed gør en indsats? Og hvordan finder jeg ressourcer til at løse opgaven? Der er en enorm vilje, men også en stor opmærksomhed på ikke at sætte ting i gang, som er spild af kræfter," siger Susanne Krogh Petersen, som er senior forretningsudvikler netop der. 

En anden indikator på den manglende afklaring er resultaterne af en medlemsundersøgelse blandt SMVdanmarks medlemmer i 2024, hvor deltagerne blev bedt om at erklære sig enige eller uenige i, at en ambitiøs dansk klimapolitik vil skade deres forretning. 

SMVdanmark lagde vægt på, at 35 procent af virksomhederne erklærede sig enige eller meget enige i, at de er bekymrede for, at en ambitiøs dansk klimapolitik vil skade deres forretning (primært virksomheder i landbrug og fødevare-segmentet). Men det er mindst lige så interessant, at hele 45 procent svarer ”hverken enig eller uenig” eller ”ved ikke” på spørgsmålet. Som tyder på, at de ikke har overblik over, hvad klimamålsætninger og -indsats betyder for deres virksomhed. Bortset fra de 27 procent af medlemmerne, som i undersøgelsen svarer, at de ser gode forretningsmuligheder i den grønne omstilling.

Kundekrav i mange afskygninger

"De fleste SMV’er, der henvender sig til os i disse år, er meget orienteret omkring data og rapportering, også selvom de ikke er omfattet af lovgivningskrav om at skulle rapportere selv," fortæller Susanne Krogh Petersen. 

Driveren af det er stigende kundekrav – uanset om nye rapporteringskrav ender med at gælde for langt færre virksomheder. For SMV’ernes kunder har ikke kun brug for data fra deres leverandører for at kunne leve op til lovpligtig rapportering. 

Kunderne skal også bruge dem til at komme i mål med især egne klimamålsætninger, som de måske har knyttet dele af deres finansiering op på, som måske indgår i ledelsens bonusmål, som ligger til grund for deres aftaler med forsikringsselskaber osv. Eller det kan handle om input til krav i anden regulering såsom den opdaterede eco-designforordning, som bl.a. stiller krav om digitale produktpas med miljø- og klimaoplysninger. 

Og så sker der efterhånden også noget med de offentlige indkøb: 

"ESG-kriterier er ved at have bevæget sig fra politikerne over direktionen og lander nu i indkøbsfunktionen i offentlige institutioner. Det er ikke ens alle steder, men det er på vej frem. Og skal SMV’erne leve op til de krav, der kommer, skal de nok se at komme i gang, for det tager tid. Man kan ikke bare lige gå i gang med og kigge på sin værdikæde i løbet af to måneder og så den fikset. Det er en lang og relativt ressourcekrævende proces," siger Susanne Krogh Petersen. 

Kommer godt igen

Selv om det er krævende, er det også en proces, som Erhvervshus Hovedstaden har set gå fra bøvl til berigelse mange gange. 

"Når virksomhederne har været i gang med arbejdet et stykke tid, så kan de se, at det skaber positiv forandring. Det betyder noget for medarbejderne. Det betyder noget for deres relationer og muligheden for at konvertere til salg. Det betyder noget for den måde, de opfatter sig selv på," siger Susanne Krogh Petersen, som også ser mulighederne for SMV’erne ud over miljø og klima:

"En anden del af billedet er, at mange SMV’er er dygtige på det sociale område og er stolte af det, men dårlige til at italesætte det," siger hun. 

Gode eksempler på hvordan ESG-indsatsen kan se ud og bidrage til udvikling af en SMV kan man også finde i temaet. Både FSR – danske revisorer og Global Compact levere således en artikel om en SMV, som har succes med deres arbejde med ESG. 

At indsatsen stadig er væsentlig – uanset politiske slagvinde – byder UN Global Compacts danske netværk ind med, i form af en artikel med budskaberne fra Global Compacts øverste chef og vice-generalsekretær i FN, Sandja Ojiambo. Hun understreger, at løsningen på kriser og geopolitisk uro skal findes i øget ansvarlighed og proaktiv omstilling. ”Bæredygtighed er ikke blot en trend i erhvervslivet men en direkte vej til øget resiliens og troværdighed,” siger hun i artiklen.

Rapportering kan være en god hjælper

Selvom EU er i færd med at skære gevaldigt ned på rapporteringskravene på bæredygtighed, så ændrer det ikke på, at overblik over ens virksomheds klima- og miljøaftryk, arbejde med socialt ansvar og hvordan man håndterer forhold som korruption og skat kan forberede en virksomhed på spørgsmål og krav fra kunder og andre stakeholdere. 

Skal man have styr på sit energiforbrug i scope 2, kan man med fordel kigge påistas artikel i temaet om deres løsninger på det felt.  

Stakeholdere, både kunder, myndigheder og finans-partnere vil endda sætte pris på, at den information præsenteres og opgøres på en måde, som gør det nemt at sammenligne med andre virksomheders information om samme. Derfor kommer guiden frivillig ESG-rapportering, som blev udgivet sidst i 2024, til at spille en vigtig rolle. Vil du lære mere om den, bidrager FSR – danske revisorer med en artikel om netop denne standard her. 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Frivillig rapportering - hvad kræver det?

Bortfald af krav om CSRD-rapportering for de fleste virksomheder kræver nye planer og beslutninger om rapportering. EU peger i retning af den frivillige standard udviklet særligt til SMV'er: VSME. Kom tættere på standarden her.  

Relateret indhold

20.08.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

19.08.2026CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup